Niegodność dziedziczenia a wydziedziczenie - co je łączy, a co różni?
Zarówno instytucja niegodności, jak i wydziedziczenia mają wspólny cel, jakim jest usuniecie z kręgu spadkobierców określonych osób, które dopuściły się jakiegoś niewłaściwego zachowania względem spadkodawcy. W polskim prawie wyróżniamy te dwa pojęcia związane z wyłączeniem spadkobierców z dziedziczenia: niegodność dziedziczenia oraz wydziedziczenie. Chociaż oba terminy mogą prowadzić do podobnych rezultatów, czyli pozbawienia prawa do spadku, różnią się one pod względem przyczyn i procedur. W tym artykule omówimy, czym różnią się niegodność dziedziczenia od wydziedziczenia.
Podstawowa różnica między wydziedziczeniem a niegodnością dziedziczenia
Podstawowa różnica polega na tym, że wydziedziczenie wymaga tego, aby spadkodawca wyraził swoją wolę składając odpowiednie oświadczenie. Jeśli chodzi o pojęcie niegodności to wynika ono bezpośrednio z kodeksu i może być stwierdzona wyłącznie orzeczeniem sądu.
Czym jest wydziedziczenie?
Spadkodawca ma możliwość wyrażenia swojej woli w formie oświadczenia w akcie notarialnym i wskazania osoby, która została pozbawiona prawa do zachowku. Wydziedziczenie:
-
co do zasady oznacza pozbawienie danej osoby prawa do zachowku
-
wymaga wskazania przez spadkodawcę przyczyny wydziedziczenia.
Kogo można wydziedziczyć?
Tu należy wskazać, że spadkodawca może w testamencie pozbawić określone osoby tzn. zstępnych, małżonka i rodziców zachowku prawa do zachowku.
Co może być przyczyną wydziedziczenia?
Katalog przyczyn wydziedziczenia określają przepisy kodeksu cywilnego. Zstępnego, małżonka lub rodziców można pozbawić prawa do zachowku, jeżeli:
- wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
- dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
- uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
Czym jest uznanie za niegodnego dziedziczenia ?
Przede wszystkim uznania za niegodnego dziedziczenia można domagać się na drodze sądowej, a wpisują daną osobę w akcie notarialnym. Konieczne jest takze spełnienie określonych przesłanek.
Jakie przesłanki są koniecze do uznania kogoś za niegodnego dziedziczenia?
Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:
1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;
3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego;
4) uporczywie uchylał się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową;
5) uporczywie uchylał się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą, w szczególności wynikającego z władzy rodzicielskiej, opieki, sprawowania funkcji rodzica zastępczego, małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy albo obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka.
Jakie są skutki uznania za niegodnego dziedziczenia?
Przede wszystkim:
- spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.
- skutki niegodności dotyczą wyłącznie samego niegodnego i nie rozciągają się na jego zstępnych.
- spadkobierca uznany za niegodnego nie ma prawa do zachowku, zapisu zwykłego (art. 972 w zw. z art. 928 k.c.), traci zapis windykacyjny (art. 9815 w zw. z art. 928 k.c.).
Potrzebujesz pomocy w sprawie spadkowej? Chcesz napisać pozew o uznanie za niegodnego dziedziczenia? Może dostałeś taki pozew? Skonsultuj się ze mną!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania spadkowego, działu spadku, nabycia spadku, roszczeń o zapłatę zachowku. Jeśli chcesz złożyć pozew o zachowek albo o uznanie za niegodnego dziedziczenia - napisz do mnie! Jako radca prawny reprezentuję klientów w sprawach przed sądem.
Umów się na poradę prawną - 789-145 -897 !
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: