Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – jak go napisać ?
Z momentem śmierci spadkodawcy dochodzi do otwarcia spadku. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów kodeksu cywilnego. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów zwykłych i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach k.c. (art. 922 k.c.)
Stwierdzenie nabycia spadku może nastąpić w dwóch trybach:
- w postępowaniu sądowym – sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku;
- w postępowaniu przed notariuszem – notarialny akt poświadczenia dziedziczenia.
Kto może złożyć wniosek?
Stosownie do art. 1025 § 1 k.c. sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Interes prawny, o którym mowa w tym przepisie, rozumieć należy jako obiektywną potrzebę wszczęcia postępowania (por. postanowienie SN z dnia 28 stycznia 2009 r., IV CSK 361/08, OSNC-ZD 2010, nr 1, poz. 9). W orzecznictwie wskazuje się, że do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po wynajmującym, uprawniona jest osoba bliska najemcy, dochodząca ustalenia, że wstąpiła w stosunek najmu po tym najemcy na podstawie art. 691 k.c. (por. uchwała SN z dnia 19 lutego 1981 r., III CZP 2/81, OSNCP 1981, nr 8, poz. 144).
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien zawierać: oznaczenie sądu, do którego jest kierowany, oznaczenie przedmiotu sprawy, oznaczenie stron postępowania, adresów stron, numer PESEL wnioskodawcy, żądanie wnioskodawcy, wnioski dowodowe (art. 126 § 1 i 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.).
Co wskazać w uzasadnieniu wniosku?
Należy opisać sytuację rodzinną spadkodawcy, przykładowo można wskazać, czy zmarły dzieci (również pozamałżeńskie lub przysposobione), czy rodzice spadkodawcy żyli w dacie otwarcia spadku, czy miał rodzeństwo, a w razie potrzeby należy opisać dalsze relacje rodzinne spadkodawcy (np dziadków, wujów). Co istotne, jeżeli spadkodawca pozostawił testament należy wskazać wszystkie osoby, które powołał do spadku w tym testamencie. Jeżeli spadkodawca nie pozostawił testamentu, dochodzi do dziedziczenia ustawowego.
Sąd zaś bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. Co oznacza, że w szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia. Ustala także, czy w skład spadku wchodzi przedsiębiorstwo w spadku objęte zarządem sukcesyjnym (art. 670 k.p.c).
Jaki sąd jest właściwy?
Wyłącznie właściwy do rozpoznania sprawy o stwierdzenie nabycia spadku jest sąd rejonowy, w którego obszarze właściwości znajduje się miejsce ostatniego stałego pobytu (zamieszkania) spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy (art. 628 k.p.c.).
Opłaty
Od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy uiścić opłatę stałą w wysokości 100 złotych (art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Za wpis dokonywany w Rejestrze Spadkowym sąd pobiera opłatę w kwocie 5 złotych.
Stan prawny: 23.02.2023 r.
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość. Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Zakres usług dostępny jest pod tym likiem - https://agatagasecka.pl/zakres-uslug