W jaki sposób można dochodzić roszczeń alimentacyjnych na rzecz małżonka bądź byłego małżonka?
Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego każdy z małżonków ma obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny w trakcie trwania małżeństwa. Co istotne, w określonych sytuacjach obowiązek alimentacji powstaje także po rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód, orzeczeniu separacji, czy też unieważnieniu go przez sąd.
Poniżej wskazane zostały rodzaje postępowań, w jakich można dochodzić roszczeń alimentacyjnych. I tak wyróżniamy:
- 28 k.r.o. – czyli dochodzenie roszczeń alimentacyjnych w sprawie o nakazanie wypłaty wynagrodzenia za pracę lub innych należności drugiemu małżonkowi - co istotne, jest to możliwe w trakcie trwania małżeństwa oraz dopóki strony prowadzą wspólne gospodarstwo domowe,
- 27 k.r.o. – czyli dochodzenie roszczeń alimentacyjnych w sprawach o zasądzenie kwoty na zaspokojenie potrzeb rodziny, w trakcie trwania małżeństwa,
- dochodzenie roszczeń alimentacyjnych w sprawie o alimenty, po rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód bądź orzeczeniu separacji,
- dochodzenie roszczeń alimentacyjnych w sprawie o rozwód/separację,
- dochodzenie roszczeń alimentacyjnych w sprawie o unieważnienie małżeństwa.
Skonsultuj się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach rodzinnych przed złożeniem pozwu o alimenty/wniosku o zabezpieczenie
Aby mieć pewność co do swojej sytuacji warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w sprawach rozwodowych i sprawach rodzinnych. Prawnik rozwodowy i rodzinny pomoże Ci zrozumieć wszelkie aspekty postępowania rozwodowego oraz wytłumaczy dokładnie o czym orzeka sąd w postępowaniu rozwodowym, doradzi także jak zabezpieczyć Twoją sytuację pod każdym względem. Porada prawna w kancelarii specjalizującej się w sprawach rozwodowych pomoże Ci spojrzeć ze spokojem i dystansem na Twoją sytuację. Radca prawny od rozwodu zadba o twoje interesy.
Podsumowując, postępowanie rozwodowe bywa stresujące i pełne wielu emocji. Samo uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz współpracy między małżonkami. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który poprowadzi przez cały proces rozwodowy, omówi i ustali z Tobą kwestie dotyczące winy w rozwodzie, alimentów ma małoletnie dzieci, władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z małoletnimi dziećmi.
Zachęcam do zapoznania się innymi artykułami dotyczącymi rozwodu, które są na Blogu:
Do którego sądu złożyć pozew o rozwód?
Rozwód 2024 - to musisz wiedzieć
Jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie?
Wina w rozwodzie a alimenty dla żony lub męża
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii Prawnej w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania rozwodowego, winy w rozwodzie, alimentów ma małoletnie dzieci, władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z małoletnimi dziećmi, podziału majątku, separacji, ustalenia rozdzielności majątkowej, alimentów na byłego małżonka czy zaspokajania potrzeb rodziny.
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: