Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane

Zgodnie z kodeksem cywilnym stronami umowy o roboty budowlane są:

  • Wykonawca
  • Inwestor

W ramach tej umowy wykonawca zobowiązuje się do:

  • oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej

Inwestor zaś zobowiązuje się do:

  • dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Jest to umowa nazwana, konsensualna, odpłatna, wzajemna.  Jest umową rezultatu.

Forma umowy

Umowa o roboty budowlane powinna być stwierdzona pismem. Wymagana przez właściwe przepisy dokumentacja stanowi część składową umowy.

Co to oznacza?

Oznacza to, że brak zachowania formy pisemnej nie będzie skutkował nieważnością samej umowy  i brakiem wywołania skutków prawnych. Forma ta zastrzeżona jest jedynie pod względem dowodowym ad probationem (art. 73 § 1). Niezachowanie formy pisemnej może spowodować trudności dowodowe (art. 74 § 1). Jednakże jak wskazują przepisy kodeksu cywilnego, skutki braku zastrzeżenia formy nie będą miały znaczenia w relacjach między przedsiębiorcami (art. 74 § 3).

 

Obowiązek współdziałania stron

Istnieje na każdym etapie realizacji przedmiotu umowy. W art. 651 k.c. ustawodawca konkretyzuje go wskazując, że jeżeli dostarczona przez inwestora dokumentacja, teren budowy, maszyny lub urządzenia nie nadają się do prawidłowego wykonania robót albo jeżeli zajdą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu robót, wykonawca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym inwestora.

W orzecznictwie wskazuje się, że zaniechanie poinformowania inwestora o przeszkodach lub zwłoka w niezwłocznym poinformowaniu skutkować może odpowiedzialnością wykonawcy za szkodę poniesioną przez inwestora. Niedopełnienie przez wykonawcę obowiązku poinformowania inwestora o stwierdzonych wadach dostarczonego przez inwestora projektu ma taki skutek, że jego odpowiedzialność będzie się rozciągać także na te wady obiektu, które powstały z przyczyn wskazanych w art. 651 k.c (Wyrok SN z 30.09.2009 r., V CSK 89/09, LEX nr 1402683.)

 

Odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących umów o dzieło -  czyli jakich?

 

Art. 656 k.c. stanowi, że do skutków opóźnienia się przez wykonawcę z rozpoczęciem robót lub wykończeniem obiektu albo wykonywania przez wykonawcę robót w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową, do rękojmi za wady wykonanego obiektu, jak również do uprawnienia inwestora do odstąpienia od umowy przed ukończeniem obiektu stosuje się odpowiednio przepisy o umowie o dzieło.

A zatem powyższy przepis odsyła do:

  • 635 k.c.
  • 636 k.c.
  • 638 § 1 k.c.
  • 644 k.c.
  • co ważne – z uwagi na treść 638 § 1 do rękojmi za wady obiektu budowlanego odpowiednie zastosowanie znajdą również przepisy o rękojmi przy sprzedaży, a więc art. 556–576.

Oczywiście dopuszczalne jest także analogiczne stosowanie przepisów o umowie o dzieło do umowy o roboty budowlane w zakresie szerszym, o ile przepisy o umowie o roboty budowlane nie przewidują szczególnego uregulowania oraz nie stałoby to w sprzeczności przepisami dotyczącymi  umowy o roboty budowlane  (tak uchwała SN (7) z 29.09.2009 r., III CZP 41/09, LEX nr 518164.

 

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość. Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie sporządzania umów o roboty budowlane, analizy umów o roboty bądź reprezentacji w sprawach o zapłatę kar umownych bądź należnego wynagrodzenia.

Zakres usług dostępny jest pod tym likiem - https://agatagasecka.pl/zakres-uslug

 #prawnik #prawnikkoszalin #koszalinpelniazycia #radcaprawny #radcaprawnykoszalin #koszalin #radcaprawnywkoszalinie #prawo #pomocprawna #kancelaria #poradyprawne #opinieprawne #analizaumow #rozwod #alimenty #pismaprocesowe #prawospadkowe #umowy #pozew #odwołanie #prawocywilne #usługiprawne #alimenty #rozwody #podziałmajątku #poradyprawnekoszalin #radcaprawnykoszalin #alimentyKoszalin #rozwodyKoszalin #umowyKoszalin #projektant #inwestor #zamawiający #prawnikodumów #prawobudowlane #prawoadministracyjne #robotybudowlane #wynagrodzenieryczałtowe prawnik Koszalin radca prawny Koszalin umowy Koszalin prawo budowlane Koszalin prawo administracyjne Koszalin umowa o prace projektowe porady prawne radca prawny umowa o roboty budowlane inwestor wykonawca kara umowna

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług