Podział majątku po rozwodzie 2024
Podział majątku wspólnego byłych małżonków po rozwodzie to bardzo często skomplikowany proces, Wymaga on uwzględnienia wielu czynników prawnych, ale także i osobistych. Podział ten staje się szczególnie trudny, gdy w grę wchodzi wiele składników, w tym tych wartościowych, zobowiązania finansowe czy podział przedsiębiorstwa. W niniejszym artykule omówimy podstawy prawne podziału majątku po rozwodzie, procedurę oraz kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę.
Co należy do majątku wspólnego małżonków?
Zgodnie z przepisem art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa, powstaje między małżonkami, z mocy ustawy, wspólność majątkowa, obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Do majątku wspólnego należą w szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568, 695 i 875).
W jaki sposób można dokonać podziału majątku wspólnego po rozwodzie?
Przede wszystkim możemy wskazać na:
- umowny podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności małżeńskiej. Taki podział dokonywany jest przez zawarcie stosownej umowy, może dotyczyć całego majątku bądź zostać ograniczony jedynie do jego części. Gdy chodzi o ruchomości, umowa dokonująca w ich zakresie podziału majątku wspólnego może być zawarta w dowolnej formie, w przypadku gdy w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość, konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego,
- sądowy podział majątku wspólnego w trybie postępowania nieprocesowego zgodnie z przepisami art. 566 i 567 k.p.c.
Podział majątku w sądzie - wniosek o podział majątku po rozwodzie
Sądem właściwym do rozpoznawania spraw o podział majątku wspólnego jest sąd rejonowy stosownie do art. 507 k.p.c. Jeśli chodzi o właściwość miejscową to art. 556 k.p.c. wskazuje, że w sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami właściwy jest sąd miejsca położenia majątku, a jeżeli wspólność ustała przez śmierć jednego z małżonków - sąd spadku.
Uwaga - jeżeli w skład majątku wspólnego wchodzą jedynie ruchomości - o właściwości sądu decyduje miejsce, w którym rzeczy te znajdują się w chwili składania wniosku, a jeśli nieruchomości to przede wszystkim miejsce położenia tej nieruchomości.
Wniosek o podział majątku wspólnego po rozwodzie
Wniosek o podział majątku wspólnego może zostać złożony oczywiście przez każdego z byłych małżonków.
Oprócz tego taki wniosek mogą złożyć spadkobiercy małżonków w określonych sytuacjach, nabywcy spadku lub udziału w spadku, następcy prawni małżonka i ich spadkobierców, jeśli po ustaniu wspólności małżonek zbył swój udział osobie trzeciej (art. 198 k.c. w zw. z art. 42 k.r.o.); wierzyciel, który w postępowaniu egzekucyjnym zajął roszczenie o podział majątku wspólnego (art. 912 § 1 k.p.c.); współwłaściciel, jeśli współwłasność obejmowała składniki majątku wspólnego; Skarb Państwa w określonych przypadkach, prokurator (art. 7 k.p.c.); Rzecznik Praw Obywatelskich (art. 14 pkt 4 w zw. z art. 1 ust. 2 i 3 ustawy z 15.07.1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich, Dz.U. z 2020 r. poz. 627 ze zm.).
Jak napisać wniosek o podział majątku wspólnego po rozwodzie?
Wniosek powinien przede wszystkim zawierać następujące elementy:
- oznaczenie daty sporządzenia, miejscowości
- wskazanie wnioskodawcy i jego danych (adres, PESEL, adres e-mail)
- wskazanie uczestnika i jego danych (adres, PESEL, adres e-mail)
- dane pełnomocnika (jeśli występuje w sprawie)
- oznaczenie rodzaju pisma
- wskazanie i udokumentowanie podstawy ustania wspólności majątkowej
- wskazanie co według wnioskodawcy wchodzi w skład majątku wspólnego i dołączenie na tę okoliczność stosownych dowodów,
- propozycję podziału wymienionych składników majątku
- ewentualnie może być zawarte również żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym oraz żądanie rozliczenia wydatków i nakładów,
- podpis wnioskodawcy albo jego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
- wykaz załączników.
Ile kosztuje wniosek o podział majątku po rozwodzie w sądzie?
Od wniosku o podział majątku wspólnego pobiera się opłatę stałą w wysokości 1000 zł (art. 38 ust. 1 u.k.s.c.), a jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt podziału tego majątku, opłata wynosi 300 zł.
Potrzebujesz pomocy w sprawie podziału majątku? Chcesz napisać wniosek o podział majątku? Może dostałeś taki wniosek? Skontaktuj się ze mną!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania o podział majątku wspólnego, rozliczenie nakładów, - napisz do mnie! Jako radca prawny reprezentuję klientów w sprawach przed sądem.
Umów się na poradę prawną - 789-145 -897 !
SHAPE \* MERGEFORMAT
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: