Podział majątku a kredyt – czy można podzielić kredyt po rozwodzie?

Podział majątku a kredyt – czy można podzielić kredyt po rozwodzie?

Podjęcie decyzji o rozwodzie jest jedną z trudniejszych. Rozwód to zazwyczaj mocno angażujący emocjonalnie proces. Rozwód ma też swoje skutki w sferze prawno-finansowej i może bezpośrednio wpływać na podział majątku małżonków. Jedną z częstych pytań, które pojawiają się w trakcie rozwodu, dotyczy kredytów i zobowiązań finansowych małżonków. Czy kredyt można podzielić po rozwodzie? Czy obowiązek spłaty kredytu pozostaje wyłącznie w gestii jednego z byłych małżonków? 

Na początek należy przypomnieć, że co do zasady zawarcie małżeństwa wiąże się z powstaniem ustawowej wspólności majątkowej. Po prawomocnym orzeczeniu rozwodu byli małżonkowie ustalają także najważniejsze kwestie związane z podziałem majątku. Gdy są w stanie osiągnąć porozumienie zazwyczaj udają się do notariusza. Gdy nie jest to możliwe pozostaje droga sądowa.

Dokonując podziału majątku strony dzielą swój zgromadzony dobytek, określając  nie raz dokładnie  co komu przypadnie na własność, a także w jakiej wysokości nastąpią spłaty. Mając na uwadze, to że podczas trwania związku małżeńskiego strony nie tylko gromadziły swój majątek, ale często także zawierały różnego rodzaju umowy np. pożyczki, kredytu itp. pojawia się pytanie czy takie zobowiązanie też się w jakiś sposób dzieli.

Otóż należy wyraźnie zaznaczyć, że orzeczenie przez sąd rozwodu, na mocy którego powstaje rozdzielność majątkowa, a następnie dokonanie podziału majątku wspólnego byłych małżonków, nie wpływa w żaden sposób na kredyt hipoteczny oraz spłatę kredytu hipotecznego. Sąd w toku postępowania o podział majątku dokonuje działu tylko i wyłącznie istniejących w tej dacie składników majątkowych tworzących majątek wspólny, które stanowią aktywa. Podziałowi nie podlegają zobowiązania (pasywa).

 

Kto będzie spłacał raty kredytu po rozwodzie? Czy można przepisać kredyt na jednego małżonka?

 

Tutaj co do zasady sytuacja się nie zmienia. Zobowiązanie wynikające z zawarcia przez małżonków umowy kredytowej trwa nadal i obowiązki w tym zakresie ciążące na byłych już małżonkach, a wynikających z ww umowy dalej pozostają aktualne. Na to zobowiązanie nie wpływa także wina jednego z małżonków orzeczona w wyroku rozwodowym. Byli małżonkowie pozostają w dalszym ciągu dłużnikami solidarnymi, odpowiedzialnymi za spłatę kredytu w równym stopniu.  Wszystkie kwestie związane z „przepisaniem kredytu” na jednego małżonka muszą być ustalone w porozumieniu z nim i z konkretnym bankiem.

 

Czy małżonkowie sami mogą się porozumieć co do spłaty kredytu ?

Co do zasady możliwe jest zawarcie porozumienia w tym zakresie przed notariuszem. Pamiętać jednak należy, że dla banku takie porozumienie nie będzie skuteczne. Co to oznacza? W praktyce jeśli dojdzie do sytuacji, w której były małżonek przestaje spłacać kredyt mimo, że według porozumienia zobowiązał się do tego bank może podjąć działania mające na celu wyegzekwowanie rat, nawet do drugiego z małżonków. Co ważne, były współmałżonek ma prawo do roszczenia regresowego w stosunku do tego, który nie płacił swojej części raty.

 

Podział majątku po rozwodzie i rozliczenia z byłym mężem/żoną stanowią zazwyczaj długą i skomplikowaną procedurę. Aby uzyskać jak najlepsze orzeczenie dla siebie  należy dobrze przeanalizować swoją sytuację oraz dowody zgromadzone w sprawie. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który pomoże przejść przez ten trudny okres i zadbać o interesy finansowe. Sporządzenie profesjonalnego pisma procesowego bądź wniosku o podział majątku to pierwszy krok do zabezpieczenia swojej sytuacji.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.

Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania rozwodowego, podziału majątku, separacji, ustalenia rozdzielności majątkowej, alimentów na byłego małżonka czy zaspokajania potrzeb rodziny.

 

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług