Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny 2024
W dzisiejszych czasach wypadki zdarzają się codziennie. Każdy z nas może być jego uczestnikiem, ale także i sprawcą. Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku, przepisy prawa wskazują na pewne podstawy umożliwiające domaganie się odszkodowania, które zazwyczaj dotyczy zwrotu kosztów leczenia, utraconych zarobków, zakupu leków, wizyt w specjalistów czy też kosztów opieki. Niewykluczone jest także żądanie zwrotu kosztów najmu auta zastępczego i kosztów holowania. W tym artykule omówimy, jakie są Twoje prawa do odszkodowania za wypadek oraz jakie przepisy prawa regulują te kwestie.
Podstawę prawną żądania odszkodowania za wypadek komunikacyjny w sytuacji, gdy sprawca ma OC, stanowi przepis art. 436 § 2 k.c. w zw. z art. 415 k.c. w zw. z art. 822 k.c. oraz art. 34 ustawy z 22.05.2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Przesłanki zasądzenia odszkodowania i renty
Przesłanki obu roszczeń są inne. Inaczej należy oceniać przesłanki zasądzenia renty na podstawie art. 444 § 2 k.c., a inaczej przesłanki zasądzenia odszkodowania na podstawie art. 444 § 1 k.c. Przesłanką zasądzenia renty jest udowodnienie istnienia zwiększonych potrzeb, a przyznanie renty nie jest uzależnione od wykazania, że poszkodowany zaspokaja te potrzeby i ponosi z tym związane wydatki. W przypadku dochodzenia odszkodowania na podstawie art. 444 § 1 k.c. poszkodowany musi udowodnić rzeczywiste poniesienie kosztów (wydatków), o których mowa w tym przepisie (tak Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z dnia 24.04.2013 r., I ACa 59/13, opubl. LEX nr 1314793). Zgodnie z art. 444 §1-3 k.c. w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty.
Czego można się domagać w ramach odszkodowania?
Po pierwsze:
Zgodnie z art. 444 §1-3 k.c. w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. A zatem co do zasady można domagać się zwrotu kosztów poniesionych na skutek wypadku.
Po drugie:
Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
A co w sytuacji, gdy na skutek wypadku poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby, lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość?
W takiej sytuacji może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Renta określona w art.444 § 2 k.c. nie jest świadczeniem odrębnym od odszkodowania, ale jego szczególną postacią. Odróżnia ją periodyczny charakter (jest świadczeniem okresowym). W konsekwencji także i w tym wypadku fakt ponoszenia całego ciężaru opieki nad poszkodowanym w czasie leczenia i rehabilitacji przez członków najbliższej rodziny nie zwalnia osoby odpowiedzialnej od zwrotu kwoty obejmującej wartość tych świadczeń. W wyroku z 8.2.2012 r., V CSK 57/11, (L.) Sąd Najwyższy stwierdził, iż renta z art. 444 § 2 k.c. ma charakter kompensacyjny, stanowi formę naprawienia szkody dla jej zasądzenia wystarcza bowiem samo istnienie zwiększonych potrzeb, bez względu na to, czy pokrzywdzony poniósł koszt ich pokrycia; renta przysługuje także w sytuacji, w której opiekę sprawowali nieodpłatnie członkowie rodziny czy też opiekunka.
Po trzecie:
Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa.
A zatem należy przyjąć, że w przypadku odszkodowania mamy do czynienia ze szkodą materialną, rozumianą jako doznany przez poszkodowanego uszczerbek finansowy, który powstał w wyniku wypadku bądź danego zdarzenia.
Co może obejmować odszkodowanie?
Jak wskazuje się w orzecznictwie i doktrynie mogą to być koszty:
- leczenia,
- zakupu leków i sprzętu medycznego,
- koszty rehabilitacji
- koszty przejazdów do ośrodków świadczących pomoc medyczną lub zapewniających rehabilitację,
- koszty opieki sprawowanej nad poszkodowanym, nawet wtedy gdy sprawuje ją osoba bliska.
- nie jest także wykluczone, aby naprawieniem szkody objęty był koszt zakupu samochodu lub przystosowania go do potrzeb osoby poszkodowanej.
- zasadnym w danych okolicznościach może być koszt najmu pojazdu zastępczego i koszt holowania.
Koszty opieki a odszkodowanie
Jeżeli w wyniku doznanego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia poszkodowanemu potrzebna jest opieka (stała lub tymczasowa), odszkodowanie obejmuje także koszty tej opieki. Nie jest konieczne, aby poszkodowany rzeczywiście opłacił koszty takiej opieki, stanowią ono element należnego poszkodowanemu odszkodowania nawet wtedy, jeśli opieka sprawowana była przez członków rodziny poszkodowanego nieodpłatnie (tak Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 4.3.1969 r., I PR 28/69, OSNCPiUS 1969, Nr 12, poz. 229; wyroku z 4.10.1973 r., II CR 365/73, OSNCPiUS 1974, Nr 9, poz. 147). Szkodą jest już bowiem konieczność zapewnienia opieki, natomiast zapewnienie sobie przez poszkodowanego taniej lub nawet nieodpłatnej opieki nie zmniejsza szkody. Zaprezentowane stanowisko jest zgodne z ogólnymi zasadami szacowania odszkodowania i naprawienia szkody - samodzielne usunięcie skutków zdarzenia szkodzącego przez poszkodowanego nie zmniejsza należnego poszkodowanemu odszkodowania.
Od kogo możemy się domagać odszkodowania?
Oczywiście od sprawcy szkody, ale również od ubezpieczyciela. Zarówno na etapie przedsądowym, jak i wnosząc powództwo do sądu – w przypadku nieuznania naszych roszczeń bądź też nieadekwatnej – w naszej ocenie – kwoty wypłaconego zadośćuczynienia bądź odszkodowania.
Potrzebujesz pomocy w sprawie odszkodowania? Chcesz napisać pozew o odszkodowanie? Skonsultuj się ze mną!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji, zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania reklamacyjnego, odwołania od decyzji ubezpieczyciela, roszczeń o zapłatę odszkodowania. Jeśli chcesz złożyć pozew o odszkodowanie, ubezpieczyciel zaniżył Twoje odszkodowanie albo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela — napisz do mnie! Jako radca prawny reprezentuję Klientów w sprawach przed sądem.
Umów się na poradę prawną - 789-145 -897 !
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: