Niezgodność towaru z umową – co to oznacza?
Wielu z nas pewnie nie raz zastanawiało się kiedy mamy do czynienia z sytuacją niezgodności towaru z umową, zwłaszcza gdy kupujemy towar jako konsument. Właśnie, konsument – czyli kto?
Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową (art.221 k.c.)
Dobrze, a więc niezgodność towaru z umową, ale co możemy uznać za towar?
Dla porządku należy wskazać, że towar będziemy rozumieli jako - rzecz ruchomą, także wodę, gaz i energię elektryczną, w przypadku gdy są oferowane do sprzedaży w określonej objętości lub ilości.
Sprzedaż tylko online, czy także w sklepie stacjonarnym?
Kwestie reklamacji z tytułu braku zgodności z umową dotyczą zarówno tradycyjnych umów zawieranych w sklepach stacjonarnych, jak również odnoszą się do umów zawieranych na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa.
Towar niezgodny z umową, czyli…?
Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 287 z późn. zm.) nie zawiera legalnej definicji zgodności towaru z umową, ale w art. 43b precyzuje nam kiedy towar jest zgodny z umową, więc analogicznie – kiedy przesłanki tego nie są spełnione, należy zweryfikować, czy zakupiona przez nas rzecz nadaje się do użytku zgodnie ze swoim przeznaczeniem, celem.
Przyjrzyjmy się bliżej temu co ustawodawca wskazał nam w art. 43 b ww ustawy:
Towar jest zgodny z umową, jeżeli zgodne z umową pozostają w szczególności jego:
- opis, rodzaj, ilość, jakość, kompletność i funkcjonalność, a w odniesieniu do towarów z elementami cyfrowymi - również kompatybilność, interoperacyjność i dostępność aktualizacji;
- przydatność do szczególnego celu, do którego jest potrzebny konsumentowi, o którym konsument powiadomił przedsiębiorcę najpóźniej w chwili zawarcia umowy i który przedsiębiorca zaakceptował.
Ponadto towar, aby został uznany za zgodny z umową, musi:
- nadawać się do celów, do których zazwyczaj używa się towaru tego rodzaju, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa, norm technicznych lub dobrych praktyk;
- występować w takiej ilości i mieć takie cechy, w tym trwałość i bezpieczeństwo, a w odniesieniu do towarów z elementami cyfrowymi - również funkcjonalność i kompatybilność, jakie są typowe dla towaru tego rodzaju i których konsument może rozsądnie oczekiwać, biorąc pod uwagę charakter towaru oraz publiczne zapewnienie złożone przez przedsiębiorcę, jego poprzedników prawnych lub osoby działające w ich imieniu, w szczególności w reklamie lub na etykiecie, chyba że przedsiębiorca wykaże, że:
- a) nie wiedział o danym publicznym zapewnieniu i oceniając rozsądnie, nie mógł o nim wiedzieć,
- b) przed zawarciem umowy publiczne zapewnienie zostało sprostowane z zachowaniem warunków i formy, w jakich publiczne zapewnienie zostało złożone, lub w porównywalny sposób,
c)publiczne zapewnienie nie miało wpływu na decyzję konsumenta o zawarciu umowy;
- być dostarczany z opakowaniem, akcesoriami i instrukcjami, których dostarczenia konsument może rozsądnie oczekiwać;
- być takiej samej jakości jak próbka lub wzór, które przedsiębiorca udostępnił konsumentowi przed zawarciem umowy, i odpowiadać opisowi takiej próbki lub takiego wzoru.
Jak długo odpowiedzialny jest sprzedawca?
Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową trwa 2 lata od dnia wydania towaru, chyba że przedsiębiorca (jego poprzednik prawny lub osoby działające w ich mieniu) określił dłuższy termin przydatności towaru do użycia.
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość. Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie umów sprzedaży, niezgodności towaru z umową (wcześniej rękojmi), roszczeń związanych z naprawą, wymianą towaru czy też odstąpieniem od umowy, w tym przede wszystkim złożeniem reklamacji i ewentualnym dochodzeniem przez konsumenta naprawienia szkody z tytułu zakupy towaru niezgodnego z umową.
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: