Nierówne udziały małżonków w majątku wspólnym – jak je ustalić?
Podział majątku wspólnego małżonków po rozwodzie to zazwyczaj skomplikowany proces. Co do zasady udziały małżonków w majątku wspólnym są równe. Jednak w pewnych okolicznościach możliwe jest żądanie ustalenia nierównych udziałów małżonków. Aby sąd mógł orzec taki podział, muszą zostać spełnione określone przesłanki. W tym artykule omówimy, kiedy można żądać ustalenia nierównych udziałów oraz jakie czynniki są brane pod uwagę przez sąd.
Podział majątku wspólnego i nierówne udziały małżonków
Zgodnie z art. 567 k.p.c. w postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd rozstrzyga także o żądaniu ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym oraz o tym, jakie wydatki, nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie podlegają zwrotowi. W razie sporu co do ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym sąd może w tym przedmiocie orzec postanowieniem wstępnym.
Co do zasady art. 43 k.r.o. stanowi, że małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów małżonek może żądać, aby ich ustalenie nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.
W jakim postępowaniu można żądać ustalenia nierównych udziałów?
Żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym może być zgłoszone w postępowaniu o podział tego majątku, w treści samego wniosku. Na poparcie tej okoliczności należy przytoczyć odpowiednie dowody, które będą potwierdzały spełnienie przesłanek, o których mowa poniżej. Należy pamiętać, że nie można domagać się ustalenia nierównych udziałów tylko w niektórych składnikach majątku wspólnego, a jedynie do całego majątku małżonków (tak w: postanowieniu SN z 27.06.2003 r., IV CKN 278/01, LEX nr 82435).
Jakie są przesłanki ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym?
Do podstawowych przesłanek zaliczyć musimy przede wszystkim:
- zgłoszenie żądania, bo bez niego sąd nie będzie ustalał nierównych udziałów
- wystąpienie ważnych powodów – art. 43§2 k.r.o
- różny stopień przyczynienia się do powstania majątku wspólnego.
Czym są ważne powody ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym?
Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 11 sierpnia 2022 r. I CSK 2517/22 wskazał, że:
„Zastosowanie art. 43 § 2 k.r.o. możliwe jest wyjątkowo dopiero wówczas, gdy małżonek, przeciwko któremu skierowane jest żądanie ustalenia nierównych udziałów, w sposób rażący lub uporczywy nie przyczynia się do powstania dorobku stosownie do posiadanych sił i możliwości zarobkowych. Ocena ważnych powodów ustalenia nierównych udziałów powinna być w tym zakresie kompleksowa, wobec czego należy mieć na względzie całokształt postępowania małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej.”
Zaś w postanowieniu z 8.02.2018 r., II CNP 11/17 nawiązał do ugruntowanego orzecznictwa podnosząc, że:
„ W orzecznictwie zdefiniowano ważne powody na gruncie omawianego unormowania jako okoliczności, które oceniane z punktu widzenia zasad współżycia społecznego sprzeciwiają się przyznaniu jednemu z małżonków korzyści z tej części majątku wspólnego, do której powstania ten małżonek nie przyczynił się (postanowienia SN z 22 września 1997 r., II CKN 306/97, nie publ.; z 21 listopada 2002 r., III CKN 1018/00, nie publ.). Podkreśla się przy tym, że ocena ważnych powodów ma nie tylko aspekt majątkowy, ale również etyczny, co wyraża się w postulacie dokonywania ich oceny przy uwzględnieniu zasad współżycia społecznego. Wskazano jednak trafnie, że nie chodzi tu o winę w rozkładzie pożycia (por. postanowienie SN z 7 czerwca 2000 r., III CKN 455/00), ale o winę odnoszoną do nieprzyczyniania się lub przyczyniania się w mniejszym stopniu niż to wynika z możliwości małżonka.”
W orzecznictwie wskazuje się, że można do takich powodów w szczególności zaliczyć: trwonienie majątku przez jedno z małżonków, alkoholizm, narkomanię, hazard, długą separację, a nawet dokonywanie zbyt ryzykownych operacji finansowych.
Nierówny stopień przyczynienia się do powstania majątku wspólnego
W odniesieniu do tej przesłanki należy wskazać, że obejmuje ona szereg czynności małżonków mających wpływ pośredni lub bezpośredni na ich majątek. Może to dotyczyć zarówno zwiększania aktywów, jak i czynienia pewnych oszczędności. O stopniu przyczyniania się każdego z małżonków świadczą nie tylko osiągnięcia czysto ekonomiczne, lecz także nakład osobistej pracy przy wychowywaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym. Co istotne, dla oceny stopnia przyczynienia się każdego z małżonków do powstania majątku wspólnego nie mają przesądzającego znaczenia wyliczenia czysto matematyczne, jednak wynikająca z ocennego charakteru przesłanek z art. 43 § 2 k.r.o. swoboda orzecznicza przy rozstrzyganiu wniosku o ustalenie nierównych udziałów, nie może przerodzić się w dowolność. Natomiast problem, które przedmioty majątkowe powinny zostać przyznane uczestnikom, jest wtórny wobec ustalenia udziałów w majątku wspólnym. ( tak SN w postanowieniu 1.10.2021 r., II CSKP 99/21)
Potrzebujesz pomocy w sprawie podziału majątku? Chcesz napisać wniosek o podział majątku do sądu? Może dostałeś taki wniosek od byłej żony lub męża? Skontaktuj się ze mną!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji, zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania o podział majątku po rozwodzie, rozliczenia nakładów, nierównych udziałach w majątkuwspólnym. Jeśli chcesz złożyć wniosek o podział majątku do sądu - napisz do mnie! Jako radca prawny reprezentuję klientów w sprawach przed sądem.
Umów się na poradę prawną - 789-145 -897 !
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: