Na jakie pytania musisz sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o rozwodzie

Decyzja o rozstaniu jest zazwyczaj bardzo ciężka na wielu płaszczyznach dla każdego z małżonków. Orzeczenie rozwodu niesie za sobą wiele konsekwencji zarówno w sferze rodzinnej, majątkowej, finansowej. Dlatego też warto zastanowić się nad podstawowymi kwestiami, które będą musiały być ustalone na potrzeby postępowania rozwodowego. Oczywiście w zależności od stanu faktycznego w danej sprawie będą to różne zagadnienia. Poniżej lista najważniejszych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed skierowaniem sprawy do sądu.

  1. Jak będzie wyglądało moje życie po rozwodzie?

Klient może być zdziwiony tym pytaniem, ale jest ono kluczowe. Należy przemyśleć to jak będzie wyglądało nasze życie po uzyskaniu  wyroku rozwodowego, czyli:

  • Czy mamy gdzie mieszkać jeśli to my będziemy się wyprowadzać ze wspólnego domu? Ewentualnie czy stać nas na wynajęcie/ kupno nieruchomości?
  • Czy wiemy jak podzielimy zgromadzony majątek?
  • Czy jesteśmy zabezpieczeniu finansowo, aby ponosić koszty życia i utrzymania samodzielnie?
  • Czy mamy stabilne źródło utrzymania?
  • Jak będzie wyglądała kwestia regulowania naszych wspólnych zobowiązań po rozwodzie?
  1. Czy chcę orzekania o winie drugiego małżonka? Czy mam na tę winę dowody? Jakie mogę przedstawić argumenty?

Powyższa kwestia jest jedną z podstawowych w wyroku rozwodowym. Sąd może orzec rozwód:

  • bez orzekania o winie stron,
  • z orzeczeniem o wyłącznej winie jednego z małżonków,
  • z orzeczeniem o winie obojga małżonków - co istotne tu nie mamy stopniowania winy, nie znajdziemy w wyroku wskazania, że jedna ze stron jest bardziej winna niż druga.
  1. Jak będą wyglądały kwestie związane z dziećmi? Z kim będą mieszkać dzieci? Czy każde z rodziców będzie miało pełną władzę rodzicielską? Czy istnieją podstawy aby któremuś z rodziców ograniczyć władzę rodzicielską a może pozbawić jej?

Tutaj należy być bardzo rozważnym. Rozwód dotyczy rodziców, a dzieci nie powinny ponosić jego negatywnych skutków. Trzeba postarać się aby dobro dzieci nie ucierpiało na konflikcie rodziców. Sąd w czasie postępowania rozwodowego może np:

  • pozostawić pełną władzę rodzicielską obojgu rodzicom,
  • powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu rodzicowi i to właśnie z nim dziecko będzie mieszkało na stałe po rozwodzie, a drugiemu rodzicowi ją ograniczyć, czyli  pozostawić mu prawo do współdecydowania o istotnych sprawach dotyczących życia dziecka.
  1. Jak będą wyglądały spotkania, kontakty rodzica z dzieckiem/dziećmi?

Warto wskazać, że to możemy uregulować je przy pomocy sądu, ale także możemy wspólnie poza sądem ustalić harmonogram spotkań. Co jednak istotne należy pamiętać o tym, aby uwzględnić realia danego stanu faktycznego, w tym wiek dziecka, tryb życia (szkoła, zajęcia pozalekcyjne itp.) a także mieć na uwadze to że ich sztywne regulowanie może wprowadzić więcej konfliktów niż pozytywnych skutków.

  1. Jakiej kwoty alimentów dla dzieci bądź dla siebie  będziemy żądać ? Jak je uzasadnimy? Jakie są potrzeby nasze i dzieci? Jaka jest nasza sytuacja finansowa, a jaka drugie rodzica?
  2. Czy będziemy składać wnioski o zabezpieczenie roszczeń?

Tutaj należy daną sprawę rozpatrywać indywidualnie aby ocenić, czy jest to konieczne. Dotyczy to przede wszystkim zabezpieczenia potrzeb rodziny na czas trwania postępowania, uregulowania kontaktów dzieci z jednym z rodziców, gdy nie mieszka on już z rodziną. Podstawą składania takich wniosków jest niewątpliwie sytuacja, w której rodzice nie potrafią się porozumieć w tych kwestiach bez pomocy sądu.

 

Skonsultuj się z prawnikiem rozwodowym przed złożeniem pozwu

Aby mieć pewność co do swojej sytuacji warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w sprawach rozwodowych. Prawnik rozwodowy  pomoże Ci zrozumieć wszelkie aspekty postępowania rozwodowego oraz wytłumaczy dokładnie o czym orzeka sąd w postępowaniu rozwodowym, doradzi także jak zabezpieczyć Twoją sytuację  pod każdym względem. Porada prawna w kancelarii specjalizującej się w sprawach rozwodowych pomoże Ci spojrzeć ze spokojem i dystansem na Twoją sytuację. Radca prawny od rozwodu zadba o twoje interesy.

Podsumowując, postępowanie rozwodowe bywa stresujące i pełne wielu emocji. Samo uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz współpracy między małżonkami. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który poprowadzi przez cały proces rozwodowy, omówi i ustali z Tobą kwestie dotyczące winy w rozwodzie, alimentów ma małoletnie dzieci, władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z małoletnimi dziećmi. 

Zachęcam do zapoznania się innymi artykułami dotyczącymi rozwodu, które są na Blogu:

Do którego sądu złożyć pozew o rozwód?

Rozwód 2024 - to musisz wiedzieć

Jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie?  

Wina w rozwodzie a alimenty dla żony lub męża

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii Prawnej w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.

Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania rozwodowego, winy w rozwodzie, alimentów ma małoletnie dzieci, władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z małoletnimi dziećmi, podziału majątku, separacji, ustalenia rozdzielności majątkowej, alimentów na byłego małżonka czy zaspokajania potrzeb rodziny.

 

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 

 

 

 

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług