Na czym polega wydziedziczenie?

Na czym polega wydziedziczenie?

Wydziedziczenie zawsze budzi wiele emocji – zarówno po stronie spadkobierców, jak i spadkodawców. Często traktowane jest jako kontrowersyjna instytucja prawna, który może prowadzić do licznych sporów i nieporozumień w rodzinach. W niniejszym artykule wyjaśniam na czym polega wydziedziczenie.

Zacznijmy od tego, że wydziedziczenia danej osoby możemy dokonać w testamencie. Prowadzi ono do pozbawienia tego spadkobiercy prawa do ZACHOWKU.

Sąd Najwyższy ( 3.12.2015 r., III CZP 85/15, OSNC 2017/1, poz. 2)  w uchwale wskazał, że „Należy podzielić utrwalone w orzecznictwie i piśmiennictwie stanowisko co do skutków prawnych wydziedziczenia. Wydziedziczony nie tylko traci uprawnienie do zachowku (art. 991 § 1 k.c.), ale także nie może uzyskać przymiotu spadkobiercy ustawowego (por. np. uchwały Sądu Najwyższego z 14.06.1971 r., III CZP 24/71, OSNCP 1972, nr 2, poz. 23, i z 10.04.1975 r., III CZP 14/75, OSNCP 1976, nr 2, poz. 28). Wniosek taki uzasadnia się trafnie rozumowaniem a minori ad maius, ponieważ wydziedziczony nie powinien uzyskać nie tylko prawa do zachowku, ale w ogóle jakichkolwiek korzyści majątkowych ze spadku w drodze dziedziczenia ex lege”.

 Co może być przyczyną wydziedziczenia?

Przyczynami wydziedziczenia mogą być następujące sytuacje, gdy spadkobierca:

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Przyczyny mogą się łączyć, ale nie muszą. Warto dodać, że przyczyny wydziedziczenia muszą rzeczywiście istnieć.

 

O czym warto pamiętać kiedy chcemy kogoś wydziedziczyć?

W testamencie przyczyny wydziedziczenia muszę być nie tylko wskazane ale należy je opisać i uzasadnić, powołać się na określone okoliczności, które w naszej ocenie świadczą o tym, że dana przesłanka zachodzi. Warto skonsultować swoją sprawę z prawnikiem od prawa spadkowego, który wyjaśni czy dana sytuacja może być podstawą zastosowania tej instytucji.

I pamiętajmy, że… bezpodstawne wydziedziczenie, dokonane z naruszeniem art. 1008 k.c. nie wywołuje zamierzonego przez spadkodawcę skutku, niezależnie od tego, czy wydziedziczony kwestionuje akt wydziedziczenia, czy też nie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.

Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej( zarówno spadkodawcom, jak i spadkobiercom), a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania spadkowego, stwierdzenia nabycia spadku, działu spadku, spraw o zapłatę zachowku, wydziedziczenia, uznania za niegodnego dziedziczenia, kwestii związanych z nabyciem spadku przez dzieci. 

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług