Kogo zaliczamy do uczestników procesu budowlanego?

Kogo zaliczamy do uczestników procesu budowlanego?

 

Przede wszystkim należy odnieść się do art. 17 prawa budowlanego. Zgodnie z nim uczestnikami procesu budowlanego są:

  1. inwestor;
  2. projektant,
  3. inspektor nadzoru inwestorskiego,
  4. kierownik budowy lub kierownik robót.

Inwestorem może być osoba fizyczna lub osoba prawna zmierzająca realizować lub realizować roboty budowlane. Zgodnie z orzecznictwem:

 „Inwestorem jest zawsze podmiot, który złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, a który następnie będzie adresatem wydanej w tym przedmiocie decyzji. Jest też on niewątpliwie uczestnikiem procesu budowlanego (art. 17 pkt 1 Prawo budowlane)” (Wyrok NSA z 8.11.2017 r., II OSK 2870/16II OSK 2870/16, LEX nr 2418364.)

Przez inwestora, w rozumieniu art. 17 i art. 18 p.b., należy rozumieć osobę fizyczną lub prawną albo inną jednostkę organizacyjną, która inicjuje podjęcie działalności budowlanej niezbędnej do realizacji zamierzonej inwestycji, przeznacza odpowiednie środki na realizację tej działalności, wykonuje lub zapewnia wykonanie opracowań i czynności wymaganych prawem budowlanym w celu przygotowania danej budowy, realizuje inwestycję lub organizuje jej realizację, a w końcowym etapie danej działalności wykonuje czynności niezbędne do podjęcia użytkowania obiektu lub obiektów wykonanej inwestycji albo przekazuje je podmiotowi, który przystąpi do ich użytkowania. Inwestor zatem jest organizatorem procesu budowlanego, a następnie staje się jego uczestnikiem” (Wyrok WSA w Warszawie z 21.11.2017 r., VII SA/Wa 2949/16VII SA/Wa 2949/16, LEX nr 2408694.)

 

Projektantem, inspektorem nadzoru inwestorskiego i kierownikiem budowy (robót) może zostać osoba fizyczna pełniąca samodzielną funkcję techniczną w budownictwie, posiadająca odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywaną funkcją, stwierdzone decyzją – tzw. uprawnienia budowlane – wydaną przez organ samorządu zawodowego (Polska Izba Inżynierów Budownictwa lub Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej) (A. Jówko, L. Kruszka, L. Więcław-Bator, 2.4. Uczestnicy procesu budowlanego [w:] A. Jówko, L. Kruszka, L. Więcław-Bator, Umowy o roboty budowlane i usługi związane z realizacją przedsięwzięć budowlanych, Warszawa 2021.)

 

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość. Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie sporządzania umów o roboty budowlane, analizy umów o roboty bądź reprezentacji w sprawach o zapłatę kar umownych bądź należnego wynagrodzenia.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług