Kim jest wykonawca testamentu?
Spadkodawca może w testamencie powołać wykonawcę lub wykonawców testamentu; nie jest to jednak obligatoryjne. Powołanie wykonawcy testamentu to jedno z możliwych do zawarcia w testamencie rozrządzeń testamentowych. Spadkodawca musi określić i sformułować zgodnie ze swoją wolą, w sposób precyzyjny i konkretny kogo i w jakim zakresie powołuje do pełnienia funkcji wykonawcy testamentu.
Wykonawcą testamentu może być ustanowiona jedynie osoba legitymująca się pełną zdolnością do czynności prawnych (art. 986 k.c.). Wykonawcą testamentu może być spadkobierca lub zapisobierca, jednak może nim zostać również osoba trzecia, niebędąca spadkobiercą ani zapisobiercą.
Jakie uprawnienia ma wykonawca testamentu?
Określa je spadkodawca w testamencie. Zakres praw i obowiązków wykonawcy testamentu powinien być precyzyjny. Prawem i obowiązkiem wykonawcy testamentu jest przede wszystkim sprawowanie zarządu majątkiem spadkowym. Jeśli tego nie uczyni, to z mocy ustawy do obowiązków powołanego wykonawcy testamentu będą należeć zarządzanie majątkiem spadkowym, spłata długów spadkowych, zwłaszcza wykonanie zapisów zwykłych i poleceń, a następnie wydanie spadkobiercom majątku spadkowego zgodnie z wolą spadkodawcy i z ustawą, a w każdym razie niezwłocznie po dokonaniu działu spadku (art. 988 § 1 k.c.).
Przy tym to od woli spadkodawcy zależy, czy powołać wykonawcę testamentu do zarządu całym spadkiem, jego zorganizowaną częścią, czy tylko oznaczonym składnikiem (art. 9861 k.c.). Spadkodawca może też powołać wykonawcę testamentu, by sprawował zarząd przedmiotem zapisu windykacyjnego do chwili, aż obejmie go we władanie osoba, na rzecz której zapis ten został uczyniony (art. 9901 k.c.).
Czym zazwyczaj zajmuje się wykonawca testamentu?
Przede wszystkim wskazać należy, że wykonawca testamentu zajmuje się zabezpieczeniem składników spadku, podpisywaniem i rozwiązywaniem umów dotyczących składników majątku spadkowego – do czasu dokonania działu spadku, także spłaceniem długów spadkowych, wykonaniem poleceń i zapisów zwykłych zawartych w testamencie, występowaniem przed sądem w sprawach takich np. jak złożenie wniosku o zabezpieczenie spadku, czy wniosku o spis inwentarza, o stwierdzenie nabycia spadku, pozywaniem o prawa należące do spadku, np. o spłatę pożyczki udzielonej przez spadkodawcę, o zwrot rzeczy użyczonych przez spadkodawcę, wydaniem majątku spadkowego spadkobiercom zgodnie z wolą spadkodawcy i przepisami prawa.
Czy za pełnienie takiej funkcji należy się wynagrodzenie?
Wynagrodzenie takiego wykonawcy testamentu, podobnie jak koszty zarządu majątkiem spadkowym, jego zorganizowaną częścią lub oznaczonym składnikiem, należy do długów spadkowych (art. 989 § 2 k.c.).
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji, zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania spadkowego, stwierdzenia nabycia spadku, działu spadku, spraw o zapłatę zachowku.
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo:
Radca prawny adwokat sprawy spadkowe Koszalin długi spadkowe nabycie spadku odrzucenie spadku