Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?
Wiadomym jest, że życie różnie się układa i czasami dwoje ludzi, nawet jeśli trwają w związku małżeńskim wiele lat, dochodzą do przekonania – bądź jedno z nich - że jednak złożenie pozwu o rozwód do sądu jest nieuniknione. Sporządzają pismo w odpowiedni sposób, dołączają załączniki, wnoszą opłaty i wysyłają bądź składają je w sadzie i wydaje się że właściwe wszystko powinno pójść po ich myśli. Sąd powinien orzec rozwód. Czy jednak może zdarzyć się tak, że w pewnych okolicznościach sąd oddali powództwo?
Przesłanki pozytywne i negatywne przy orzeczeniu rozwodu
Możemy wyróżnić następujące sytuacje, w których sąd może nie orzec rozwodu:
- brak zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, przy czym zdarza się że ta okoliczność wychodzi na jaw w trakcie przesłuchiwania stron na rozprawie, mimo, że w pismach procesowych twierdzili inaczej,
- gdyby wskutek tego orzeczenia miało ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.
Dzieci a rozwód
Sąd Najwyższy w wytycznych zawartych w uchwale z 1968 r. zaleca również, aby przy ocenie, czy dobro małoletnich dzieci małżonków nie sprzeciwia się rozwodowi, rozważyć, czy rozwód nie spowoduje osłabienia więzi z dziećmi tego z małżonków, przy którym dzieci nie pozostaną, w stopniu mogącym ujemnie wpłynąć na wykonywanie jego obowiązków rodzicielskich. Dodatkowo wskazuje, że na plan pierwszy wysuwa się ponowny związek małżeński jednego lub obojga małżonków, którego zawarcie stanowi często istotny motyw ubiegania się o rozwód (Uchwała SN z 18.03.1968 r., III CZP 70/66).
Rozwód a zasady współżycia społecznego i wina
- jeżeli z innych powodów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego;
- jeżeli rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że:
- drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo
- odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
W uchwale SN z 18.03.1968 r., III CZP 70/66, LEX nr 657 wskazano, że omawiana negatywna przesłanka rozwodowa może zwłaszcza wchodzić w rachubę wtedy, gdy z zasadami współżycia społecznego nie dałoby się pogodzić rażącej krzywdy, jakiej doznałby małżonek sprzeciwiający się żądaniu rozwodu, albo gdy przeciw rozwodowi przemawiają poważne względy natury społeczno-wychowawczej, które nie pozwalają na to, by orzeczenie rozwodu sankcjonowało stan faktyczny powstały na tle złego traktowania i złośliwego stosunku do współmałżonka lub dzieci albo innych przejawów lekceważenia instytucji małżeństwa i rodziny lub obowiązków rodzinnych.
Skonsultuj się z prawnikiem rozwodowym przed złożeniem pozwu
Aby mieć pewność co do swojej sytuacji warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w sprawach rozwodowych. Prawnik rozwodowy pomoże Ci zrozumieć wszelkie aspekty postępowania rozwodowego oraz wytłumaczy dokładnie o czym orzeka sąd w postępowaniu rozwodowym, doradzi także jak zabezpieczyć Twoją sytuację pod każdym względem. Porada prawna w kancelarii specjalizującej się w sprawach rozwodowych pomoże Ci spojrzeć ze spokojem i dystansem na Twoją sytuację. Radca prawny od rozwodu zadba o twoje interesy.
Podsumowując, postępowanie rozwodowe bywa stresujące i pełne wielu emocji. Samo uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz współpracy między małżonkami. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który poprowadzi przez cały proces rozwodowy, omówi i ustali z Tobą kwestie dotyczące winy w rozwodzie, alimentów ma małoletnie dzieci, władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z małoletnimi dziećmi.
Zachęcam do zapoznania się innymi artykułami dotyczącymi rozwodu, które są na Blogu:
Do którego sądu złożyć pozew o rozwód?
Jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie?
Rozwód 2024 - to musisz wiedzieć
Wina w rozwodzie a alimenty dla żony lub męża
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii Prawnej w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania rozwodowego, winy w rozwodzie, alimentów ma małoletnie dzieci, władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z małoletnimi dziećmi, podziału majątku, separacji, ustalenia rozdzielności majątkowej, alimentów na byłego małżonka czy zaspokajania potrzeb rodziny.
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: