Kiedy należą się alimenty od byłej żony czy byłego męża - 2025?
Po rozwodzie każdy z byłych małżonków utrzymuje się sam. Istnieją jednak sytuacje, w których można ubiegać się o pomoc finansową od byłego partnera. Kiedy i komu przysługują takie alimenty? Jeśli zastanawiasz się jak skutecznie uzyskać alimenty od byłego małżonka, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Procedura może być skomplikowana, ale z odpowiednią wiedzą i wsparciem prawnika możesz uzyskać pozytywne orzeczenie sądu w tym zakresie.
Jak to jest podczas trwania małżeństwa?
W trakcie trwania małżeństwa oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. (art. 27 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy).
Co się dzieje po zakończeniu związku małżeńskiego?
Sytuację po ustaniu związku małżeńskiego reguluje art. 60 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, zgodnie z nim:
- Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
- Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku
Stosownie do powyższego można wyróżnić dwa rodzaje obowiązków alimentacyjnych:
tzw. zwykły – art. 60§1 k.r.o.
- wystąpienia z roszczeniem małżonka rozwiedzionego, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia
- stan niedostatku małżonka żądającego dostarczania środków utrzymania
tzw. rozszerzony – art. 60§2 k.r.o, wymagający spełniania następujących przesłanek:
- wyłącznej winy rozkładu pożycia po stronie małżonka zobowiązanego
- spowodowanie przez rozwód istotnego pogorszenia sytuacji materialnej małżonka niewinnego, niemającego jednak cech niedostatku;
- przesłanek wynikających z ogólnych zasad prawa cywilnego, takich jak zasady współżycia społecznego i zasady słuszności.
Czym jest niedostatek ?
Stan niedostatku występuje wtedy, gdy rozwiedziony małżonek domagający się alimentów nie jest w stanie własnymi siłami zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. WSA w Szczecinie z 19.02.2014 r., I SA/Sz 878/13, LEX nr 1434937, określił, że stan niedostatku to brak możliwości zaspokojenia z własnych środków usprawiedliwionych potrzeb, zarówno tych materialnych, jak i niematerialnych. Dopiero łączne zaspokojenie obu rodzajów potrzeb, które są ze sobą sprzężone, zapewnia godziwą egzystencję. Są one uzależnione od indywidualnych cech uprawnionego, tj. od wieku, stanu zdrowia, zawodu, pozycji społecznej i dotychczasowej stopy życiowej.
Kto może być osobą zobowiązaną do alimentacji ?
Może nim być małżonek niewinny (art. 60 § 1 k.r.o.), współwinny (art. 60 § 1 k.r.o.) lub wyłącznie winny (art. 60 § 1 i 2 k.r.o.).
Kto może być osobą uprawnioną do alimentów?
Osobą uprawnioną do ich otrzymania może być wyłącznie małżonek niewinny (art. 60 § 1 i 2 k.r.o.) lub co najwyżej współwinny (art. 60 § 1 k.r.o.).
Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny na byłego małżonka?
- zawsze wygasa w razie zawarcia przez małżonka uprawnionego nowego małżeństwa.
- gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin 5-letni (por. 60 § 3 k.r.o.).
- w pozostałym zakresie do obowiązku alimentacyjnego rozwiedzionych małżonków stosuje się odpowiednio przepisy o obowiązku alimentacyjnym między krewnymi (por. 61 k.r.o.).
WAŻNE - Bez znaczenia dla wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego jest zawarcie małżeństwa przez małżonka zobowiązanego.
Alimenty od małżonka
Przed podjęciem jakichkolwiek działań, ważne jest zrozumienie swojej sytuacji o jej dokładna ocena. Najlepszym krokiem jest skonsultowanie się z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w sprawach rodzinnych. Prawnik pomoże zrozumieć przysługujące prawa, ocenić sytuację i zaproponować najlepsze strategie.
Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu alimentów od byłego małżonka? Potrzebuejsz pomocy w obronie przed alimentami? Skontaktuj się ze mną -789-145-897!
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Prawnik pomoże sporządzić pozew o alimenty, przygotuje odpowiednie dokumenty i zabezpieczy interesy finansowe Klienta. Radca prawny pomoże także w obronie przed alimentami. Zadzwoń i umów się na poradę- 789-145-897!
Możesz się umówić klikając w grafikę poniżej.
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo:
Źródła:
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359)
Sasiak [w:] Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, red. M. Fras, M. Habdas, Warszawa 2021, art. 60.
Jędrejek [w:] Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2019, art. 60.