Jak sporządzić testament własnoręcznie? Zobacz!

Jak sporządzić testament holograficzny? Jak sporządzić testament własnoręczny?

Uporządkowanie spraw spadkowych nieraz może wydawać się bardzo skomplikowane. Spadkodawca zastanawia się, w jaki sposób rozporządzić majątkiem spadkowym. Komu zapisać mieszkanie w spadku, a komu przekazać samochód? Czy w ogóle można tak zrobić? Czasami chcemy uniknąć konfliktów między spadkobiercami a czasami docenić kogoś spoza spadkobierców ustawowych i niejako nagrodzić za pomoc, opiekę i wsparcie, jakiego nam udzielali i jak o nas dbali. Powszechnie testament sporządzają nie tylko osoby starsze, chore, ale także młode, w sile wieku, które chcą zabezpieczyć swoich najbliższych i mieć realny wpływ na rozporządzenie majątkiem. Czy zawsze trzeba sporządzać testament przed notariuszem? Czy musi on mieć formę aktu notarialnego? W dzisiejszym artykule wskażemy, jak sporządzić testament własnoręcznie, w  zaciszu swojego domu.

 

Testament własnoręczny – czym jest?

Testament holograficzny — inaczej nazywany również testamentem własnoręcznym. Jest to dokument zawierający oświadczenie woli  spadkodawcy (nazywanego także testatorem) W testamencie własnoręcznym spadkodawca dokonuje rozrządzającego swoim majątkiem na wypadek śmierci wskazując kogo powołuje do spadku.

Testament własnoręczny – jakie elementy musi mieć testament własnoręczny

Kodeks  cywilny w artykule 949 k.c. określa wymagania formalne, jakie testament własnoręczny musi spełniać, aby mógł zostać uznany za ważnie sporządzony.

Zaliczymy do nich:

–jego własnoręczne sporządzenie w całości przez testatora – co oznacza, że testament nie może być sporządzony na komputerze, wydrukowany, a następnie jedynie podpisany przez spadkodawcę,

– opatrzenie własnoręcznym podpisem testatora,

– opatrzenie datą i najlepiej (wpisanie również miejscowości)

 

Czy brak daty w testamencie własnoręcznym spowoduje jego nieważność?

Co do zasady brak daty sporządzenia testamentu własnoręcznego nie będzie pociągał ze sobą nieważności testamentu holograficznego.

Jednakże brak daty może mieć wpływ na jego ważność jeśli  wywołuje to wątpliwości co do:

– zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu,

– treści testamentu lub wzajemnego stosunku kilku testamentów.

 

W jakiej formie powinien być sporządzony testament własnoręczny?

Przepisy kodeksu cywilnego nie precyzują formy sporządzenia testamentu własnoręcznego. Ustawodawca nie wskazuje także ani języka, w jakim testament ma zostać sporządzony ani sposobu określania spadkobierców.  Bardzo ważne jest, aby jego treść była jasna, spójna, rozumiała i czytelna. Tak, aby testament własnoręczny był możliwy do łatwej interpretacji. Najczęściej jest to dokument na sporządzony na papierze, za pomocą długopisu lub pióra. Co do oznaczania spadkobierców należy pamiętać, aby wskazać imię i nazwisko, imiona ich rodziców, adres zamieszkania, numer PESEL (o ile został spadkobiercy nadany), ewentualnie numer dokumentu tożsamości.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.

Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania spadkowego, stwierdzenia nabycia spadku, działu spadku, spraw o zapłatę zachowku.

 

 

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Radca prawny adwokat sprawy spadkowe Koszalin długi spadkowe nabycie spadku odrzucenie spadku

 

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług