Jak podwyższyć alimenty na dziecko 2025?
Podwyższenie alimentów jest bardzo częstym problemem, z jakim zgłaszają się Klienci do kancelarii. Domaganie się wyższych alimentów na dziecko może stać się konieczne, gdy zmieniają się okoliczności życiowe dziecka, który otrzymuje pieniędzy. Proces ten wymaga złożenia odpowiedniego pisma do sądu i udowodnienia, że obecne świadczenia alimentacyjne są niewystarczające w odniesieniu do usprawiedliwionych potrzeb małoletniego. W tym artykule omówimy kroki, które należy podjąć, aby skutecznie wnioskować o podwyższenie alimentów na dziecko, a także co sąd bierze pod uwagę, orzekając o alimentach.
Jakie obowiązki mają rodzice wobec dzieci?
Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. (art.133§1-3 k.r.o)
W art. 135 § 1 k.r.o. ustawodawca wskazał, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
Kiedy możemy domagać się zmiany wysokości alimentów?
Podwyższenia alimentów możemy domagać się, gdy uprzednio zostały one już ustalone w konkretnej wysokości na mocy umowy bądź w wyroku sądu, i gdy nastąpi zmiana stosunków.
Co należy rozumieć pod pojęciem „zmiany stosunków”?
Nie znajdziemy na to pytanie odpowiedzi bezpośrednio w przepisach. W orzecznictwie zaś wskazuje się, że jako zmianę stosunków należy rozumieć zmianę sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej każdej ze stron.
W wyroku z dnia z dnia 13 listopada 2019 r. SO w Olsztynie wskazał, że:
„zmianą stosunków w rozumieniu art. 138 k.r.o. jest każda zmiana stosunków zarówno po stronie zobowiązanego jak i uprawnionego. Taką zmianą może więc być zwiększenie lub zmniejszenie potrzeb uprawnionego, ale też zwiększenie lub zmniejszenie możliwości zarobkowych zobowiązanego. Do zmiany sytuacji majątkowej dochodzi także w przypadku zmiany dochodów stron, przesunięć w ich majątku; zwiększenia się, bądź zmniejszenia koniecznych wydatków i kosztów utrzymania; uzyskania nowych możliwości zarobkowania, bądź też w przypadku utraty dotychczasowych, a także w przypadku zwiększenia się, bądź zmniejszenia liczby osób pozostających na ich utrzymaniu. Te przesłanki, określone w art. 135 k.r.o., wyznaczają zakres obowiązku alimentacyjnego, muszą więc zostać ustalone w postępowaniu o zmianę wysokości alimentów.”
Podobnie w wyroku z dnia 3.09.2020 r. SR w Zduńskiej Woli wskazał, że:
„zgodnie z art. 138 k.r.o. w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Poprzez "zmianę stosunków", o której mowa w powyższym przepisie należy zatem rozumieć zmianę okoliczności wpływających na przesłanki wyznaczające zakres świadczeń alimentacyjnych. Zmiana taka będzie więc uzasadniona w przypadku zmiany usprawiedliwionych potrzeb małoletniego lub w przypadku zmiany zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Pojęcie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego nie posiada jednoznacznej definicji, gdyż nie ma stałego kryterium odniesienia. Decydują o nich okoliczności konkretnego przypadku.” (Wyrok SR w Zduńskiej Woli z 3.09.2020 r., III RC 21/20, LEX nr 3147497.)
Przykładowo możemy wskazać takie okoliczności jak zmiana stanu zdrowia i konieczność podjęcia leczenia, zakupu leków, rehabilitacji, zmianę kosztów w zakresie edukacji, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, zwiększenie kosztów wyżywienia, wyjazd na studia i koszty z tym związane.
Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów na dziecko?
W celu zmiany wysokości alimentów należy wytoczyć powództwo o podwyższenie alimentów do właściwego miejscowo sądu rejonowego według miejsca zamieszkania dziecka jako osoby uprawnionej do alimentów albo według miejsca zamieszkania rodzica dziecka, którego pozywamy o podwyższenie alimentów. Osoba uprawniona do alimentów może dokonać wyboru w tym zakresie.
Jaka jest opłata od pozwu o podwyższenie alimentów?
Pozew o podwyższenie alimentów nie podlega opłacie sądowej. ( art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy o kosztach sądowych)
Co napisać w pozwie o podwyższenie alimentów?
Oprócz wskazania w pozwie daty, miejsca sporządzenia, stron postępowania, wartości przedmiotu sporu (kwota alimentów x 12 miesięcy) należy wskazać, jakiej wysokości alimentów się domagamy i uzasadnić zmianę stosunków, jaka zaszła od poprzedniego ustalenia ich w drodze umowy bądź w poprzednim postępowaniu sądowym. A zatem najistotniejsze jest wykazanie, że nastąpiły istotne zmiany, a co za tym idzie wzrosły uzasadnione potrzeby dziecka, ale także zwiększyły się możliwości majątkowe lub zarobkowe rodzica zobowiązanego do alimentacji. Warto również dołączyć do pozwu posiadane w tym zakresie dowody bądź powołać na świadków osoby, które potwierdzą okoliczności podnoszone przez nas w treści pozwu.
Potrzebujesz pomocy w sprawie spadkowej? Chcesz napisać pozew o uznanie za niegodnego dziedziczenia? Może dostałeś taki pozew? Skonsultuj się ze mną!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie alimentów, podwyższenia alimentow czy też obniżenia alimentów. Jeśli chcesz złożyć pozew o alimenty albo o pozew o podwyższenie alimentów, pozew o obniżenie alimmentów - napisz do mnie! Jako radca prawny reprezentuję klientów w sprawach przed sądem.
Umów się na poradę prawną -789-145-897!
SHAPE \* MERGEFORMAT
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: