Jak ojciec może wyegzekwować kontakty z dzieckiem?
Dyskryminacja ojców w sądach, czyli o tym jak ojciec musi walczyć o spotkania z dzieckiem…
O wniosku o ustalenie kontaktów pisałam już tutaj i tutaj. Zachęcam Cię do zapoznania się z tymi artykułami, stanowią dobry wstęp do rozważań o ustalaniu kontaktów. Dzisiaj przychodzę do Ciebie z inną kwestią – utrudnianie kontaktów ojca z dzieckiem przez matkę. Tak, dobrze przeczytałeś. I zaraz może się pojawić pytanie, a co z sytuacja kiedy to ojciec utrudnia kontakty ? Oczywiście takie sytuacje też są możliwie. Jednakże statystycznie to więcej problemów z realizacją kontaktów z dzieckiem napotyka ojciec. Dzieje się tak z różnych powodów. Najczęściej jedną z głównych przyczyn jest konflikt między rodzicami, ale także po prostu złośliwość drugiego z rodziców. Matki potrafią być bardzo kreatywne w tym, jak utrudnić ojcu kontakty z dzieckiem, mimo że nie ma ku temu żadnych powodów.
Wyobraź sobie taką sytuację:
Pan Adam jest ojcem 5-letniego Jasia. Nie jest już w związku z Martą, która była jego partnerką. Ma żonę Annę i córkę Zosię. Wciąż jednak stara się mieć kontakt z Jasiem. Sposób kontaktowania ustalił Sąd w postanowieniu i wskazał w jakie dni, w jakich godzinach Pan Adam może spotykać się z Jasiem. W tym orzeczeniu Sąd uregulował także kontakty w weekendy, święta, ferie i wakacje. Pan Adam wie, skąd zabrać syna, gdzie odwieźć. Kontakty odbywają się bez obecności matki chłopca. Pan Adam kocha syna i bardzo zależy mu na spotkaniach z Jasiem. ALE! Była partnerka zazwyczaj kilka razy w miesiącu odwołuje spotkania, bo np. mały jest chory, bo źle się czuje, bo mówi, że nie chce nigdy iść, bo ma inne plany, które wyskoczyły nagle. Albo nie odbiera telefonu od pana Adama tuż przed wyznaczonym dniem spotkania, nie odpisuje na wiadomości, a gdy Pan Adam przyjeżdża do syna to po prostu odbija się od drzwi, bo Jasia nie ma w domu.
Ojcowie coraz częściej muszą toczyć w sądzie ciężką walkę o swoje dzieci. Są zmuszani udowadniać, że są dobrymi rodzicami, gdy w tym samym czasie była partnerka próbuje przedstawić ich w jak najgorszym świetle. Dlaczego tak robi? Prawdopodobnie nie pogodziła się z rozstaniem, chce uprzykrzyć ojcu dziecka życie i pokazać kto tutaj rządzi. Czy zawsze się to udaje? Oczywiście, że nie. Ojcowie walczący w sądach o swoje prawa mają szansę na ich wyegzekwowanie. Ale potrzebne będzie dużo siły i wytrwałości. Pomoc radcy prawnego, który zna się na prawie rodzinnym i w odpowiedni i przemyślany sposób poprowadzi sprawę jest w stanie przynieść Klientowi oczekiwany rezultat.
Ale przejdźmy do konkretów – co można zrobić, aby wyegzekwować kontakty z dzieckiem?
Pewnie myślisz, że nic się nie da zrobić. Sprawa w sądzie długo trwa, nic się nie dzieje. Wciąż nowe dowody, nie masz już siły. Wtedy musisz sobie przypomnieć, po co to robisz. To dla Ciebie i Twojego dziecka, walczysz dla Was, dla Waszej przyszłości. Bo wbrew wszystkiemu masz prawa, tylko potrzebujesz czasu, determinacji, siły i pomocy, żeby je wyegzekwować.
Możesz złożyć wniosek do sądu o przymusowe wyegzekwowanie kontaktów. Pamiętaj, że jest ono podzielone na dwa etapy – w pierwszym sąd wydaje postanowienie o zagrożenie zasądzeniem odpowiedniej sumy pieniężnej za brak realizacji kontaktów.
Czyli jak to rozumieć?
Najprościej można powiedzieć, że Sąd napisze, że jeśli Pani Marta z naszej historii nie będzie pozwalać na kontakty ojca z dzieckiem, sąd w przyszłości zasądzi od Pani kwotę np. 500 zł za każdy niezrealizowany kontakt”. To taki straszak. Ma stanowić czerwoną lampkę dla matki, aby przemyślała swoje zachowanie. Drugim etapem jest etap, w którym wnosimy wniosek o zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej za brak realizacji kontaktów. Przy czym są to dwa odrębne wnioski. Pamiętajmy jednak, że jeżeli mamy przykładowo sprawę o ustalenie kontaktów w toku i np. sąd wyda postanowienie to już w nim możemy żądać, aby zawarł taki zapis, w którym zagrozi karą pieniężną za nie wykonywanie kontaktów bądź utrudnianie kontaktów. A wtedy w przypadku, gdy dojdzie do takiej sytuacji pozostanie nam wszczęcie postępowanie jedynie wykonawczego, które będzie miało na celu ściągnięcie określonych kwot i złożenie wniosku do sądu, w którym wskażemy, że wnosimy o zasądzenie sumy pieniężnej stanowiącej iloczyn liczby niezrealizowanych kontaktów i kwoty wynikającej z zagrożenia.
Pomoc radcy prawnego w wyegzekwowanie kontaktów z dzieckiem
Pamiętaj, że samo sporządzenie wniosku nie da i gwarancji, że sąd go uwzględni. Każda sprawa wymaga analizy i odpowiedniego przygotowania. Musisz zgromadzić także odpowiednie dowody, które wykażą, że matka dziecka utrudnia kontakty. Biorąc pod uwagę to, że cała sytuacja wzbudza w Tobie wiele emocji powinieneś się zastanowić nad skorzystaniem z pomocy radcy prawnego specjalizującego się w sprawach rodzinnych. Pewnie zapytasz, po co mi to ? Czy to nie są tylko zbędne koszty? Powiem Ci, że dla moich Klientów — nie. Dzięki temu uzyskujesz pomoc prawną, zabezpieczenie Twojej sytuacji prawnej, osobę, która poprowadzi Cię podczas całego postępowania, a Ty będzie mógł się skupić na sobie i swoich potrzebach. Walczysz o swoje prawa i o swoje dziecko, warto więc zagwarantować sobie jak najlepsze wsparcie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania o ustalenie kontaktów z dziećmi, sposobu realizacji kontaktów z dziećmi, sporządzenia wniosku o uregulowanie kontaktów z dziećmi. Radca prawny reprezentuje rodziców w sprawach o ustalenie kontaktów dziećmi przed sądem, o ograniczenie kontaktów z dzieckiem i o zakazanie kontaktów z dzieckiem, w sprawach o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach rodziny, a także właśnie w sprawach o przymusowe wyegzekwowanie kontaktów z dzieckiem.
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo:
prawnik dla ojców, prawnik rodzinny, radca prawny dla ojców, alienacja ojców dyskryminacja ojców radca prawny dla mężczyzn