Jak napisać pozew o alimenty na dziecko?
Sprawy związane z alimentami są jednymi z najczęściej spotykanych spraw, z jakimi zwracają się Klienci. Kluczem do skutecznego sporządzenia pozwu o alimenty jest właściwe przeanalizowanie stanu faktycznego oraz zgromadzenie i przygotowanie niezbędnych dowodów. W artykule dowiesz się, co powinno znaleźć się w pozwie o alimenty.
W jakich sprawach sąd orzeka o alimentach dla dzieci?
Alimenty na małoletnie dziecko mogą zostać zasądzone w wyniku rozpatrywania przez sąd danej sprawy między innymi w wyroku rozwodowym czy też w wyroku zasądzającym alimenty wydanym w sprawie alimentacyjnej. Są to jednak jedynie przykładowe orzeczenia.
Przypomnieć należy, że zgodnie z art. 96 § 1 k.r.o rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień. Zaś stosownie do art. 133 k.r.o. rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Kto może złożyć pozew o alimenty na dziecko?
Małoletnie dziecko co do zasady jest powodem w sprawie alimentacyjnej, ale jest ono reprezentowane przez opiekuna prawnego/przedstawiciela ustawowego, będącego najczęściej rodzicem, z którym dziecko na stałe zamieszkuje.
Jakie dane wskazać w pozwie o alimenty? Jak napisać pozew o alimenty?
W pozwie przede wszystkim trzeba wskazać dane osobowe powoda – imię, nazwisko, adres, PESEL (oraz przedstawiciela ustawowego), dane osoby zobowiązanej do uiszczania alimentów, czyli pozwanego/pozwanej.
W pozwie o alimenty należy podać wartość przedmiotu sporu, czyli kwotę alimentów (np. jeśli chcemy, aby sąd zasądził 1000 zł na miesiąc to wartość przedmiotu sporu będzie wynosić 1000 × 12 miesięcy, czyli 12000 zł). W pozwie musimy wskazać także dane sądu, do którego go składamy. Będzie to sąd rejonowy, wydział rodzinny w danej miejscowości.
I wreszcie, należy podać kwotę alimentów, datę, od jakiej chcemy, żeby sąd je zasądził oraz termin płatności, w jakim mają być uiszczane alimenty np. do 5. 10. czy 25. dnia danego miesiąca.
Co wskazać w uzasadnieniu pozwu o alimenty? Jak napisać uzasadnienie pozwu o alimenty?
Pamiętać należy, że to w uzasadnieniu staramy się wykazać sądowi zasadność pozwu o alimenty. W uzasadnieniu trzeba zawrzeć wszystkie istotne okoliczności faktyczne oraz opisać usprawiedliwione potrzeby małoletniego dziecka, oraz sytuację i możliwości zarobkowo – finansowe pozwanego. Należy opisać wydatki utrzymanie dziecka oraz koszty ponoszone na jego utrzymanie. Ważne jest także opisanie w pozwie o alimenty zarobków i sytuacji majątkowej stron, a więc zarówno przedstawiciela ustawowego jak i osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Nie można także zapomnieć o dołączeniu odpowiednich dowodów uzasadniających żądanie i jego wysokość, w tym o odpisie aktu urodzenia dziecka, ewentualnie o odpisie wyroku rozwodowego.
W ilu egzemplarzach należy złożyć pozew o alimenty?
Pozew o alimenty składamy w sądzie osobiście bądź przez pełnomocnika. Możemy go złożyć w biurze podawczym sądu rejonowego bądź wysłać listem poleconym. Pozew o alimenty wraz z załącznikami musimy złożyć w dwóch egzemplarzach, trzeci możemy zachować dla siebie w celach dowodowych.
Prawnik w sprawie alimentacyjnej – prawnik do napisania pozwu o alimenty
Aby mieć pewność co do swojej sytuacji warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w sprawach alimentacyjnych. Prawnik od alimentów pomoże Ci zrozumieć wszelkie aspekty postępowania o alimenty oraz wytłumaczy dokładnie jak zabezpieczyć Twoją sytuację pod każdym względem. Porada prawna w kancelarii specjalizującej się w sprawach alimentów pomoże Ci spojrzeć ze spokojem i dystansem na Twoją sytuację.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie pozwu o alimenty, spraw alimentacyjnych, obowiązku alimentacyjnego, ale także postępowania rozwodowego, winy w rozwodzie, alimentów ma małoletnie dzieci, władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z małoletnimi dziećmi, podziału majątku, separacji, ustalenia rozdzielności majątkowej, alimentów na byłego małżonka czy zaspokajania potrzeb rodziny.
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo:
alimenty na dziecko pozew o alimenty wysokość alimentów