Do kiedy trzeba płacić alimenty na dziecko 2024?
Kwestia alimentów na pełnoletnie dziecko jest tematem bardzo często poruszanym w przypadku rozwodów. Zazwyczaj rodzice zadają sobie pytanie: czy nadal muszą płacić alimenty, gdy dziecko osiągnie pełnoletniość? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, bowiem na alimenty na dziecko ma wpływ wiele czynników. W tym artykule postaram się rozjaśnić tę kwestię oraz przedstawić kluczowe informacje dotyczące płacenia alimentów na pełnoletnie dziecko.
Czy musisz płacić alimenty do 18 roku życia dziecka?
Pozornie może się wydawać, że skoro dziecko osiągnęło już 18 lat, to nie ma możliwości, aby żądało od swoich rodziców alimentów. Nic bardziej mylnego. Osiągnięcie pełnoletności przez uprawnionego nie wyłącza samo przez się obowiązku alimentacyjnego. Co równie istotne, obowiązek alimentacyjny obciąża rodziców dziecka niezależnie od tego, czy rodzicom tym przysługuje władza rodzicielska.
Zgodnie z art. 133 § 1 k.r.o. rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Kiedy dziecko nie jest zdolne samodzielnie się utrzymać?
Do takich sytuacji można zaliczyć choroby, niepełnosprawności, podjęcia dalszej nauki (przy czym tryb kształcenia może mieć tu istotne znaczenie).
W orzecznictwie wskazuje się, że „osiągnięcie samodzielności przez dziecko, w rozumieniu art. 133 § 1 KRO, zakłada zdobycie przez nie odpowiadających jego uzdolnieniom i predyspozycjom kwalifikacji zawodowych. Rodzice winni zatem łożyć na utrzymanie i wykształcenie także pełnoletniego dziecka, zdobywającego kwalifikacje zawodowe, odpowiadające jego uzdolnieniom i predyspozycjom, np. uczącego się w szkole pomaturalnej lub studiującego na wyższej uczelni” (wyr. SN z 26.11.1998 r., I CKN 989/97, Legalis).
Jednakże obowiązek alimentacyjny rodzica wobec pełnoletniego dziecka może istnieć w sytuacji, gdy takie dziecko w pierwszym roku po ukończeniu szkoły średniej podjęło tymczasową pracę zarobkową w celu uzyskania preferencji w przyjęciu go na studia – po pierwszym niepowodzeniu w tym względzie – a jego dotychczasowe kwalifikacje nie zapewniają mu odpowiedniego poziomu życia (uchwała SN z 16.12.1987 r., III CZP 91/86, OSNC 1988/4, poz. 42).
Czy rodzić może nie płacić alimentów ?
Rodzic bądź rodzice zobowiązani do uiszczania alimentów na rzecz swojego dziecka mają obowiązek regularnego łożenia na dziecko do momentu aż sąd wyrokiem uchyli ten obowiązek (a wyrok będzie prawomocny). Brak uzyskania takiego rozstrzygnięcia i uchylanie się od płatności może skutkować odpowiedzialnością cywilną, a nawet karną.
Uchylenie alimentów na dziecko
Stosowanie do art. 133 § 3 KRO rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli:
- są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub
- jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się,
- żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 1441 k.r.o.), np. dorosłe dziecko zachowuje się w rażąco naganny sposób wobec rodzica (alkohol, narkotyki, przemoc).
W pozwie rodzic powinien wykazać, że nie zachodzą już przesłanki do istnienia obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka. Wykazanie tego będzie w każdym stanie faktycznym opierało się na innych okolicznościach. Przykładowo można próbować wskazywać w uzasadnieniu pozwu, że:
- dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać, bo np. pracuje, uzyskuje wynagrodzenie, które pozwoli mu na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb, bez jakiegokolwiek uszczerbku,
- tzw. "wieczny student" – dziecko studiuje, ale czas pobierania nauki wydłuża się nadmiernie poza przyjęte ramy albo nie czyni należytych postępów w nauce, nie zdaje egzaminów,
- z orzecznictwa można wskazać na sytuację, gdy pełnoletnie dziecko pracujące zawodowo dąży do podwyższenia kwalifikacji zawodowych, podczas gdy dotychczasowe przygotowanie zawodowe i nabyte wcześniej kwalifikacje pozwalają mu w pełni na samodzielne, regularne zarobkowanie, a więc na pokrycie w całości swoich kosztów utrzymania (uchwała SN z 16.12.1987 r., III CZP 91/86, OSNC 1988/4, poz. 42);
- obowiązek alimentacyjny jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, np. gdy dziecko jest uzależnione od alkoholu czy narkotyków, z własnej winy znalazło się w niedostatku i odmawia poddania się leczeniu (uchwała SN z 16.12.1987 r., III CZP 91/86, OSNC 1988/4, poz. 42).
Potrzebujesz pomocy w sprawie alimentów? Chcesz uchylić alimenty na dziecko? Skonsultuj się ze mną!
Nie ulega wątpliwości, że obowiązek płacenia alimentów na pełnoletnie dziecko nie zawsze kończy się wraz z osiągnięciem przez nie pełnoletniości. Alimentacja jest związana z wieloma czynnikami i każda sytuacja wymaga odrębnej analizy. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach rodzinnych, który może udzielić fachowej porady i pomóc w rozwiązaniu ewentualnych sporów między rodzicem a dzieckiem. Doświadczony radca prawny, prawnik rodzinny na pewno pomoże uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat alimentów na dziecko.
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie alimentów na dziecko, obowiązku alimentacyjnego, uchylenia obowiązku alimentacyjnego, w tym przede wszystkim reprezentacji w sprawie o alimenty przed sądem, sporządzania pism procesowych oraz pozwów o alimenty.
Zadzwoń i umów się na poradę prawną 789 145 897 lub umów się na spotkanie online klikając w grafikę poniżej!
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: