Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego?

Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego?

Jest to jedna z przesłanek, którą sąd bada w postępowaniu rozwodowym. Należy przypomnieć, że zgodnie z treścią art. 56 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

 

Przesłanki orzeczenia rozwodu 2024

Najprościej rzecz ujmując jest to zaprzestanie wspólnego życia przez małżonków. W znaczeniu prawnym sąd w czasie trwania  postępowania bada  czy rzeczywiście nastąpił rozkład pożycia  i w tym celu ocenia, czy wygasły trzy podstawowe więzi tzn.:

 

  1. więź fizyczna – ona dotyczy po prostu współżycia fizycznego, sąd zazwyczaj pyta, czy małżonkowie wciąż współżyją ze sobą, mieszkają, śpią razem i najważniejsze – od jak dawna trwa ten stan,
  2. więź emocjonalna - ona zaś dotyczy sfery uczuciowej, sąd pyta o nią, aby zweryfikować, czy między małżonkami jest jeszcze wzajemna miłość,
  3. więź gospodarcza (ekonomiczna) – ona dotyczy tego, czy małżonkowie prowadzą wspólne gospodarstwo domowe a wraz z tym np. razem regulują rachunki, kupują i przygotowują jedzenie itp. Co istotne, sam fakt, że strony razem mieszkają nie świadczy o tym, że nie doszło do zerwania tej więzi.

 

Trwały i zupełny rozkład pożycia  – co to oznacza?

Najprościej rzecz ujmując zupełny rozkład pożycia to zanik wszystkich trzech więzi: uczuciowej (duchowej), fizycznej i gospodarczej pomiędzy małżonkami.  Trwałość dotyczy stwierdzenia że brak jest perspektyw (widoków, szans) na powrót małżonków do wspólnego pożycia. Małżonkowie od kilku miesięcy (a nawet czasami i lat) nie mieszkają razem, mają już nowych partnerów od dawna, zgodnie twierdzą że nie widzą szans na wspólne życie, a pozostałe przesłanki są spełnione itp.

 

W uchwale z dnia 28 maja 1955 roku, sygn. akt: I CO 5/55, Sąd Najwyższy stwierdził, że „do uznania, że rozkład jest trwały nie jest konieczne stwierdzenie, że powrót małżonków do pożycia jest bezwzględnie wyłączony. Wystarczy oparta na doświadczeniu życiowym ocena, że w okolicznościach sprawy powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi. Należy przy tym mieć na uwadze indywidualne cechy charakteru małżonków”.

Skonsultuj się z prawnikiem rozwodowym przed złożeniem pozwu

Aby mieć pewność co do swojej sytuacji warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w sprawach rozwodowych. Prawnik rozwodowy  pomoże Ci zrozumieć wszelkie aspekty postępowania rozwodowego oraz wytłumaczy dokładnie, o czym orzeka sąd w postępowaniu rozwodowym, doradzi także jak zabezpieczyć Twoją sytuację  pod każdym względem. Porada prawna w kancelarii specjalizującej się w sprawach rozwodowych pomoże Ci spojrzeć ze spokojem i dystansem na Twoją sytuację. Radca prawny od rozwodu zadba o twoje interesy.

Podsumowując, postępowanie rozwodowe bywa stresujące i pełne wielu emocji. Samo uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz współpracy między małżonkami. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który poprowadzi przez cały proces rozwodowy, omówi i ustali z Tobą kwestie dotyczące winy w rozwodzie, alimentów ma małoletnie dzieci, władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z małoletnimi dziećmi. 

Zachęcam do zapoznania się innymi artykułami dotyczącymi rozwodu, które są na Blogu:

Do którego sądu złożyć pozew o rozwód?

Rozwód 2024 - to musisz wiedzieć

Jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie?  

Wina w rozwodzie a alimenty dla żony lub męża

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii Prawnej w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.

Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania rozwodowego, winy w rozwodzie, alimentów ma małoletnie dzieci, władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z małoletnimi dziećmi, podziału majątku, separacji, ustalenia rozdzielności majątkowej, alimentów na byłego małżonka czy zaspokajania potrzeb rodziny.

 

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług