Czy sąd może ustanowić rozdzielność majątkową na żądanie jednego z małżonków?

Czy sąd może ustanowić rozdzielność majątkową na żądanie jednego z małżonków?

Jest to jeden ze sposobów na ustanowienie przymusowej rozdzielności majątkowej. Jeden z małżonków może wystąpić z takim żądaniem do sądu. Uprawnienie to jest niezależne od łączącego małżonków ustroju majątkowego.

Przesłanki ustalenia rozdzielności majątkowej na żądanie jednego z małżonków:

  1. ważne powody
  2. żądanie małżonka (co do zasady z żądaniem ustanowienia rozdzielności majątkowej może wystąpić także małżonek, który wyłącznie zawinił pozostawaniu małżonków w separacji, a wina małżonka żądającego ustanowienia rozdzielności może być rozważana pod kątem zasad współżycia społecznego w rozumieniu art. 5 k.c.)

Ważne powody ustalenia rozdzielności majątkowej

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie zawiera definicji ważnych powodów. Z orzecznictwa  wynika, że przez ważne powody należy rozumieć takie okoliczności, które sprawiają, że w konkretnej sytuacji faktycznej wspólność majątkowa nie służy dobru drugiego małżonka oraz dobru założonej przez małżonków rodziny. Jak wskazuje B. Kubica, P. Twardoch [w:] Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, red. M. Fras, M. Habdas, Warszawa 2021, art. 52: „za ważny powód zarówno doktryna, jak i judykatura uznają także takie sytuacje, kiedy jeden z małżonków zachowuje się w sposób rażąco nieodpowiedzialny, narażając swoim zachowaniem dobro rodziny. W szczególności chodzi tu o sytuacje, kiedy małżonek lekkomyślnie zaciąga długi, trwoni majątek (np. w związku z pijaństwem), nie czyni starań o powiększenie lub utrzymanie stanu majątku wspólnego, uporczywie nie wykonuje obowiązku współdziałania w zarządzie majątkiem Jedynie wyjątkowo pojęcie ważnych powodów będzie wynikiem konieczności ochrony małżonka przed egzekucją z majątku wspólnego, w sytuacji gdy przemawia za tym dobro rodziny lub współmałżonka, a ochrona z art. 41 § 3 k.r.o. nie jest wystarczająca. W szczególności zgodnie z poglądem Sądu Najwyższego, w dalszym ciągu aktualnym, sytuacja taka może mieć miejsce wówczas, gdy należności Skarbu Państwa w postaci grzywny i kosztów sądowych orzeczone w ramach postępowania karnego w stosunku do jednego z małżonków mogą być egzekwowane z majątku wspólnego małżonków”.

Jaki sąd jest właściwy?

Sprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej, bez względu na wartość przedmiotu sporu, należą do właściwości rzeczowej sądu rejonowego (art. 17 pkt 4 k.p.c.) (zob. uchwałę SN z 5.10.1994 r., III CZP 126/94, OSNC 1995/2, poz. 34). Należy zatem przyjąć, że sprawa o ustanowienie rozdzielności majątkowej nie jest sprawą ze stosunku małżeństwa, a więc ma zastosowanie ogólna reguła dotycząca właściwości miejscowej sądu, zawarta w art. 27 § 1 k.p.c.

Kto może wnieść pozew o ustalenie rozdzielności majątkowej?

Z pozwem może wystąpić każdy z małżonków, powództwo takie może wytoczyć także prokurator na rzecz konkretnie wskazanego małżonka, kurator nieobecnego małżonka, jeżeli tego wymaga interes osoby nieobecnej. Również może to zrobić  wierzyciel jednego z małżonków (art. 52 § 1a k.r.o.). Wierzyciel musi przedstawić prawomocny tytuł wykonawczy oraz uprawdopodobnić konieczność ustanowienia rozdzielności majątkowej małżonków (art. 243 k.p.c.).

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość. Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania rozwodowego, podziału majątku, ustalenia rozdzielności majątkowej, alimentów na byłego małżonka czy zaspokajania potrzeb rodziny.

 

Zakres usług dostępny jest pod tym likiem - https://agatagasecka.pl/zakres-uslug

 

#prawnik #prawnikkoszalin #koszalinpelniazycia #radcaprawny #radcaprawnykoszalin #koszalin #radcaprawnywkoszalinie #prawo #pomocprawna #kancelaria #poradyprawne #opinieprawne #analizaumow #rozwod #alimenty #pismaprocesowe #prawospadkowe #umowy #pozew #odwołanie #prawocywilne #usługiprawne #alimenty #poradyprawnekoszalin #radcaprawnykoszalin #alimentyKoszalin #rozwodyKoszalin umowy Koszalin prawnik Koszalin prawnik od umów Koszalin radca prawny Koszalin umowy fotowoltaika prawo Koszalin porady prawne Koszalin obsługa prawna Koszalin alimenty Koszalin pozew o alimenty obniżenie alimentów podwyższenie alimentów zniesienie obowiązku alimentacyjnego porady prawne alimenty rozwód Koszalin Kancelaria rozwodowa Koszalin alimenty na dziecko alimenty na żonę alimenty na męża Koszalin podział majątku Koszalin podział majątku Koszalin rozwód Koszalin radca prawny rozwody Koszalin radca prawny Koszalin podział majątku radca prawny Koszalin prawo rodzinne rozdzielność majątkowa Koszalin

 

 

 

 

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług