Wina w rozwodzie a alimenty dla żony lub męża

Czy orzeczenie winy w rozwodzie jednego z małżonków oznacza, że drugi z małżonków automatycznie otrzyma alimenty?

Wina w rozwodzie a alimenty

Może się wydawać, że jeśli już w wyroku rozwodowym sąd wskaże, że wyłączną winę ponosi jeden z małżonków, to drugi będzie miał niejako automatycznie zasądzoną określoną kwotę tytułem alimentów. Nic bardziej mylnego. Jak wskazuje art. 60 §1 k.r.o małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

 

Alimenty od małżonka

A zatem mając na uwadze powyższy przepis można wskazać na kilka przesłanek, które muszą wystąpić, aby dany z małżonków mógł się w ogóle ubiegać o przyznanie alimentów:

  • małżonek żądający alimentów nie został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa (ale co istotne może być uznany za współwinnego, wtedy w wyroku rozwodowym będzie zamieszczone określenie „z winy obu stron”) i
  • niekorzystną sytuację materialne - czyli stan niedostatku (art. 60§1 k.r.o. tzw. zwykły obowiązek alimentacyjny) lub istotne pogorszenie sytuacji materialnej, w wyniku orzeczonego rozwodu (mówi o tym 60 § 2 k.r.o. tzw. rozszerzony obowiązek alimentacyjny)

 

Czym jest niedostatek?

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 7.09.2000 r., I CKN 872/00, LEX nr 530682, przyjął, że uprawniony do alimentów małżonek pozostaje w takim stanie wówczas, gdy nie może zaspokoić własnymi siłami swoich usprawiedliwionych potrzeb w całości lub w części, za które należy uznać normalne warunki bytowania, odpowiednie do jego stanu zdrowia i wieku. ( J. Sasiak [w:] Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, red. M. Fras, M. Habdas, Warszawa 2021, art. 60.)

Zaś Sąd  Apelacyjny w Szczecinie (wyrok SA w Szczecinie z 28.09.2018 r., I ACa 215/18, LEX nr 2615872) wskazał, że niedostatek, o którym mowa w art. 60 § 1 k.r.o. ma miejsce nie tylko wtedy, gdy uprawniony do alimentacji nie posiada żadnych środków utrzymania, ale również gdy nie może w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb.

 

Czym jest rozszerzony obowiązek alimentacyjny?

W §2 cytowanego artykułu ustawodawca wskazuje nam, że jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku. (...)

Jak wskazuje J. Sasiak [w:] Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, red. M. Fras, M. Habdas, Warszawa 2021, art. 60 k.r.o. należy wyróżnić dwie przesłanki w tym zakresie:

  • wyłączna winy rozkładu pożycia po stronie małżonka zobowiązanego oraz spowodowania przez rozwód istotnego pogorszenia sytuacji materialnej małżonka niewinnego, niemającego jednak cech niedostatku;
  • ogólne zasady prawa cywilnego, takie jak zasady współżycia społecznego i zasady słuszności (wyrok SN z 29.01.1998 r., I CKN 498/97, LEX nr 83803)

Skonsultuj się z prawnikiem rozwodowym przed złożeniem pozwu

Aby mieć pewność co do swojej sytuacji warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w sprawach rozwodowych. Prawnik rozwodowy  pomoże Ci zrozumieć wszelkie aspekty postępowania rozwodowego oraz wytłumaczy dokładnie o czym orzeka sąd w postępowaniu rozwodowym, doradzi także jak zabezpieczyć Twoją sytuację  pod każdym względem. Porada prawna w kancelarii specjalizującej się w sprawach rozwodowych pomoże Ci spojrzeć ze spokojem i dystansem na Twoją sytuację. Radca prawny od rozwodu zadba o twoje interesy.

Podsumowując, postępowanie rozwodowe bywa stresujące i pełne wielu emocji. Samo uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz współpracy między małżonkami. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który poprowadzi przez cały proces rozwodowy, omówi i ustali z Tobą kwestie dotyczące winy w rozwodzie, alimentów ma małoletnie dzieci, władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z małoletnimi dziećmi. 

Zachęcam do zapoznania się innymi artykułami dotyczącymi rozwodu, które są na Blogu:

Do którego sądu złożyć pozew o rozwód?

Jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie? 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii Prawnej w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.

Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania rozwodowego, winy w rozwodzie, alimentów ma małoletnie dzieci, władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z małoletnimi dziećmi, podziału majątku, separacji, ustalenia rozdzielności majątkowej, alimentów na byłego małżonka czy zaspokajania potrzeb rodziny.

 

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług