Czy można zareklamować tatuaż 2024?

Czy można zareklamować tatuaż 2024?

Czy można zareklamować tatuaż 2024?

Zrobienie tatuażu to niejednokrotnie decyzja na całe życie.  Zazwyczaj Klient ma duże oczekiwania, swój projekt i wizję tego, jak już finalnie będzie ten tatuaż wyglądał.  Niestety, nie zawsze efekt końcowy jest zgodny z wizją klienta. Co zrobić, gdy tatuaż nie spełnia oczekiwań? Czy można zareklamować tatuaż? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Wykonanie tatuażu a jego reklamacja

Tatuaże to taka można powiedzieć spersonalizowana biżuteria. Tatuaże stanowią wyraz osobistej ekspresji, symbolizując przynależność do określonej kultury, są często wyrazem wartości. Wiele osób decyduje się na ich zrobienie, więc czasami oprócz zadowolonych klientów, pojawiają się też sytuacje gdy wykonany wzór nie spełnia ich wymagań,  oczekiwań. Czy można w ogóle zareklamować tatuaż zgodnie z przepisami prawnymi? 

Wykonanie tatuażu a umowa o dzieło

Zacznijmy w pierwszej kolejności od tego, że decydując się na tatuaż na pewno szukamy projektu, osoby która ma nam go wykonać, kierujemy się opiniami w Internecie bądź od znajomych i rodziny. Robimy rozeznanie i ostatecznie wybieramy konkretne studio bądź tatuatora. Wykonanie tatuażu nie jest regulowane przez jakiś odrębny reżim prawny, specjalną ustawę.  Istotne jest aby wiedzieć, że w celu realizacji tej usługi  zawieramy, z osobą która tatuaż wykonuje bądź z konkretnym studiem tatuażu umowę o dzieło (art. 627 k.c.).

Zgodnie z art. 627 k.c. przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Dziełem tym ma być ten konkretny wzór, który został przez nas wcześniej ustalony i zaakceptowany.  Forma umowy nie musi być pisemna dla swojej skuteczności, ale jej moc dowodowa na wypadek ewentualnych późniejszych roszczeń Klienta może mieć ogromne znaczenie.

WSKAZÓWKA – jeśli wykonujesz taką usługę lepiej dołączyć projekt tatuażu do umowy bądź uzyskać potwierdzenie Klienta w formie pisemnej, które będzie świadczyło, że zaakceptował wzór i jego wszelkie zmiany, poprawki itp.

Co może zrobić konsument gdy tatuaż jest niezgody z projektem?

 

Masz określone prawem uprawnienia. Zgodnie z art. 638 §1 k.c. do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Odpowiedzialność przyjmującego zamówienie jest wyłączona, jeżeli wada dzieła powstała z przyczyny tkwiącej w materiale dostarczonym przez zamawiającego. A zatem możliwe jest doniesienie  się do art. 556 k.c., art. 5561k.c. i n. i ich odpowiednie zastosowanie.

Jakie wady wyróżniamy?

- wady prawne – chodzi o sytuacje, w których osoba wykonująca usługę nie jest autorem projektu ani nie posiada praw majątkowych do jego wykonania,

- wady fizyczne – czyli najprościej rzecz ujmując tatuaż nie został wykonany zgodnie z umową. Możemy wskazać na takie sytuacje, w których  doszło do wykonania zbyt grubego konturu, braku symetrii, użycia innych kolorów bądź ich odcieni, a także gdy całość wykonanego projektu sugeruje, że poprowadzone linie są nierówne.

 

Czego może domagać się Klient, gdy tatuaż został wykonany w sposób wadliwy, niezgodny z umową?

Biorąc pod uwagę fakt, że odpowiednie zastosowanie mają przepisy o rękojmi, Klient może domagać się (art. 560 k.c.):

  • usunięcia powstałej wady (na koszt studia/tatuatora),
  • dokonania poprawek tatuażu (na koszt studia/tatuatora/w tym samym studiu bądź innym),
  • zwrotu zapłaconej ceny – w tym celu należy złożyć odpowiednie oświadczenie o obniżeniu ceny

Kiedy tatuaż ma wady?

Jak wskazuje się w doktrynie za wadliwe należy uznać dzieło, jeśli wzór naniesiony na ciało nie odpowiada pierwotnemu wzorowi, opisowi, gdy nie zachowano umówionych kolorów, popełniono błąd w napisie czy zmieniono położenie tatuażu. W takim przypadku należy się opowiedzieć za dopuszczalnością następujących żądań w zakresie rękojmi: naprawienie poprzez np. naniesienie na istniejącym tatuażu nowego wzoru zgodnego z umową, odstąpienie od umowy, żądanie obniżenia wynagrodzenia (J. Haberko, Umowa o wykonanie tatuażu ze szczególnym uwzględnieniem wykonania tatuażu na ciele małoletniego, PS 2014, nr 9, s. 26-39.)

Ile czasu mamy na reklamację tatuażu?

Co do zasady w przypadku wad fizycznych są na to dwa lata od momentu wykonania tatuażu.

Ile czasu ma studio lub tatuator na ustosunkowanie się do reklamacji?

14 dni.

Czy jest możliwe dochodzenie przez Klienta zadośćuczynienia bądź odszkodowania za wadliwy tatuaż?

Oczywiście jest to możliwe, ale wszystko zależy od okoliczności faktycznych danej sprawy. Jeśli są do tego podstawy to Klient może dochodzić roszczeń w w/w zakresie zarówno na etapie przed procesowym, jak i przed sądem powszechnym.  Odszkodowanie może obejmować przykładowo koszty leczenia, konsultacji z lekarzem specjalistą, koszty przywrócenia stanu skóry sprzed wykonania tatuażu (np. laser). W przypadku zaś zadośćuczynienia Klient będzie musiał wykazać, że nieprawidłowo wykonany tatuaż spowodował u niego cierpienia nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Mogą wystąpić takie sytuacje, w których skóra nieprawidłowo się goi. Wpływ na sferę psychiczną może objawiać się np. stanem depresji. Wysokość zadośćuczynienia ustalana jest w każdej sprawie indywidualnie i będzie zależała od wykazania i udowodnienia przez Klienta, że jego konkretne dobra osobiste zostały naruszone.

Kto ponosi odpowiedzialność za wady tatuażu– studio czy tatuator?

W zależności od formy współpracy odpowiedzialność może ponosić pracodawca (w przypadku pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę), osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło (odpowiedzialność zależna od procentowego wynagrodzenia) lub pełna odpowiedzialność osoby podnajmującej stanowisko w studiu.

Jaki może bronić się studio lub sam tatuator przed roszczeniami Klienta?

- przede wszystkim warto mieć zawartą umowę OC,

- przed wykonaniem tatuażu należy poinformować Klienta o ewentualnych powikłaniach i uzyskać jego świadomą zgodę (najlepiej w formie pisemnej, bądź innej formie dokumentowej dla celów dowodowych, pamiętając o zgodzie przedstawiciela ustawowego, gdy mamy do czynienia z małoletnim),

- stworzyć regulamin studia i świadczonych usług,

- przestrzegać procedur sanitarnych.

Potrzebujesz pomocy w dochodzeniu w reklamacji tatuażu? Prowadzić studio tatuażu i Klient zareklamował tatuaż? Skonsultuj swoją sprawę ze mną!

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.

Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje  sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie reklamacji tatuażu, w tym przede wszystkim zgłoszenia roszczeń i ich analizy, odszkodowania i zadośćuczynienia za tatuaż. Jeśli jesteś tatuatorem i klient jest niezadowolony z wykonanego tatuażu, pomogę przeanalizować jego roszczenie i postaram  się zabezpieczyć Twoje interesy.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług