Uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami 2024
Dziadkowie odgrywają zazwyczaj bardzo ważną rolę w życiu dzieci. Są najbliższymi osobami, które wspierają rodziców w wychowaniu wnuków, przede wszystkim w codziennej opiece, odbieraniu z przedszkola, szkoły, spędzaniem wolnego czasu. Jednakże, w sytuacjach konfliktowych między rodzicami a dziadkami, może dojść do tego, że kontakt z wnukiem będzie ograniczony lub wręcz ulegnie zerwaniu. Jakie prawa mają dziadkowie w 2024 roku w Polsce? Jak mogą skutecznie uregulować kontakty z wnukami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czy dziadkowie mogą domagać się ustalenia kontaktów z wnukami na drodze sądowej?
Zgodnie z art. 113 §1 k.r.o. niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. W dalszej kolejności kwestie te regulują przepisy oddziału 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Co istotne, przepisy tego oddziału stosuje się odpowiednio do kontaktów rodzeństwa, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem (art. 1136 k.r.o.).
W jakiej formie mogą być ustalone kontakty?
Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.(art.113§2 k.r.o.) Jest to katalog otwarty, co oznacza, że są to jedynie przykładowe formy realizowania kontaktów z dzieckiem.
Czy dziadkowie mogą żądań uregulowania kontaktów z wnukami na drodze sądowej?
Tak, istnieje taka możliwość. Dziadkowie mogą żądać uregulowania osobistych kontaktów z wnukami, jeżeli leży to w interesie dzieci. Podstawę prawną stanowi art.1136 k.r.o. Przede wszystkim sąd rozstrzygając o kontaktach, bierze pod uwagę dobro dziecka. Zawsze musi zważyć, czy dziadkowie dezorganizują prawidłowy kierunek wychowania dziecka i zachodzą podstawy do zakazania im osobistej styczności czy też to rodzice bezpodstawnie uniemożliwiają lub poważnie utrudniają kontakty krewnych, czyli dziadków z dzieckiem.
Jak wskazuje się w orzecznictwie dopuszczenie do osobistej styczności pomiędzy dziadkami a wnukami nie powoduje ograniczenia uprawnień rodziców dziecka, wynikających z władzy rodzicielskiej. Władza rodzicielska stanowi ogół obowiązków i praw względem dziecka, mających na celu zapewnienie mu należytej pieczy i strzeżenie jego interesów, a jej zakres nie oznacza wyłączności rodziców w stosunku do dziecka i powinna być ona wykonywana tak, jak tego wymaga dobro i interes dziecka. (tak: uchwała SN z 14 czerwca 1988 r., III CZP 42/88, OSNCP 1989/10, poz. 156; OSP 1990/1–3, poz. 182; OSNPG 1988/12, poz. 30; BSN 1988/6, s. 11; PiP 1991/2, s. 107 z glosą E. Holewińskiej-Łapińskiej).
Do jakiego sądu należy złożyć wniosek o ustalenie kontaktów z wnukiem?
Sąd właściwy wyznacza miejsce zamieszkania (bądź pobytu) dziecka.
Co napisać we wniosku o ustalenie kontaktów dziadków z wnukiem?
- datę, miejscowość sporządzenia wniosku,
- dane wnioskodawcy i uczestnika,
- tytuł pisma.
- wniosek (żądanie), czyli sposób ustalenia kontaktów np. ilość osobistych spotkań w miesiącu, ich częstotliwość, miejsce spotkań, godziny spotkania, miejsce odbioru i powrotu dziecka, kontakt telefoniczny, obecność drugiego rodzica lub jej brak, koszty związane z realizacją kontaktów,
- ewentualnie wniosek o zabezpieczenie kontaktów na czas postępowania, zagrożenie karą za nie wykonywanie kontaktów, zobowiązanie rodzica do przygotowania dziecka do kontaktu i nieutrudnianie go, zobowiązanie rodzica do punktualnego odbierania i przywożenia dziecka z kontaktów,
- wnioski dowodowe: np. dokumenty, świadków itp.
- uzasadnienie wniosku
- wymienienie załączników (tzn. odpis wniosku ze wszystkimi załącznikami, powołane dowody z dokumentów oraz dowód uiszczenia opłaty)
- podpis
Potrzebujesz pomocy w ustaleniu kontaktów z dziadków z wnukami? Skonsultuj się ze mną!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji, zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania o ustalenie kontaktów z dziećmi, sposobu realizacji kontaktów z dziećmi, sporządzenia wniosku o uregulowanie kontaktów z dziećmi. Radca prawny reprezentuje rodziców w sprawach o ustalenie kontaktów dziećmi przed sądem, o ograniczenie kontaktów z dzieckiem i o zakazanie kontaktów z dzieckiem.
Zadzwoń i umów się na spotkanie - 789-145-897 albo umów sie online klikając w grafikę poniżej!
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: