Czy 800+ wlicza się do dochodu?
Alimenty na małoletnie dziecko tu jeden z najczęściej wyszukiwanych tematów w internecie. Jest to zazwyczaj temat sporny między rodzicami, Powszechnie wiadomo, że rodzice mają obowiązek zapewnić dziecku odpowiednie środki do życia, co oznacza, zapewnienie nie tylko środków finansowych, ale także dbanie o jego dobrostan emocjonalny i fizyczny. Niezależnie od tego, czy rodzice są małżeństwem, czy nie, obowiązek alimentacyjny wynika z przepisów prawa i może, a nawet powinien być egzekwowany. W niniejszym artykule omówię zagadnienie alimentów na małoletnie dzieci, ich znaczenie oraz prawa i obowiązki rodziców w tej kwestii.
Kto musi płacić alimenty?
Stosownie do art. 96 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień.
Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko?
Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (art. 135 § 1k.r.o.).
Kiedy sąd może orzec o alimentach?
- w wyroku ustalającym ojcostwo;
- w wyroku rozwodowym;
- w wyroku separacyjnym;
- w wyroku unieważniającym małżeństwo;
- w wyroku zasądzającym alimenty wydanym w sprawie alimentacyjnej.
Kto reprezentuje małoletnie dziecko w postępowaniu?
- przedstawiciel ustawowy będący rodzicem, z którym dziecko na stałe zamieszkuje ( może on ustanowić pełnomocnika w osobie radcy prawnego lub adwokata)
- gdy dziecko umieszczono w rodzinie zastępczej bądź placówce opiekuńczo - reprezentuje rodzina zastępcza lub ta placówka (art. 1121 1 k.r.o.), (chyba że sąd inaczej ureguluje wzajemne relacje pomiędzy rodzicami biologicznymi małoletniego a podmiotami sprawującymi nad dzieckiem pieczę zastępczą (art. 1121 § 2 k.r.o.).
Usprawiedliwione potrzeby dziecka, a możliwości zarobkowe i majątkowe pozwanego – co to takiego?
Są to nie tylko potrzeby stricte fizyczne takie jak: wyżywienie, mieszkanie, odzież, obuwie, środki higieny osobistej, leczenia w razie choroby, ale także te odnoszące się do potrzeb duchowych i kulturalnych np. kształcenie, zajęcia pozalekcyjne, kursy, wyjścia do kina, na basen, do teatru oraz inne uzasadnione okolicznościami potrzeby dziecka np. udział w terapii.
Jak wskazuje się w orzecznictwie przy ocenie, które z potrzeb uprawnionego powinny być uznane za potrzeby usprawiedliwione, należy z jednej strony brać pod uwagę możliwości zobowiązanego, z drugiej zaś zakres i rodzaj potrzeb. Każde dziecko niezależnie od wieku musi mieć zapewnione podstawowe potrzeby życiowych (wyżywienie, odzież, środki czystości, kształcenie podstawowe i zawodowe). Wyjście poza wymienione potrzeby zależy już tylko od osobistych cech dziecka oraz od zamożności i możliwości majątkowych zobowiązanego. Pojęcia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego nie można jednakże odrywać od pojęcia zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Pojęcia te w praktyce pozostają we wzajemnej zależności i obie przesłanki wzajemnie na siebie rzutują, zwłaszcza przy ustalaniu przez sąd wysokości alimentów. ( tak wyrok SR w Ostrowi Mazowieckiej z 3.08.2020 r., III RC 136/19, LEX nr 3102472.)
Co ocenia sąd w sprawie o alimenty?
Sąd dokuje oceny w/w potrzeb i ich zakresu, biorąc pod uwagę jednocześnie możliwości zarobkowe i finansowe zobowiązanego, więc nie tylko kwoty uzyskiwanego przez niego wynagrodzenia, ale także możliwości podjęcia np. lepiej płatnej pracy, w większym wymiarze, poszerzenia swoich kompetencji zawodowych.
Warto pamiętać, że zgodnie z poglądem Sądu Najwyższego wyrażonym w tezie IV wytycznych w zakresie wykładni prawa i praktyki sądowej w sprawach o alimenty dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami (uchwała pełnego składu Izby Cywilnej i Administracyjnej z dnia 16 grudnia 1987 r., sygn. akt III CZP 91/86). Co do zasady oznacza to, że poziom ich życia nie powinien ulec pogorszeniu z uwagi np. na sam fakt rozstania rodziców i rozwód.
Czego nie bierzemy pod uwagę przy określaniu wysokości alimentów ( art. 135 k.r.o) ?
1) świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, o którym mowa w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, podlegające zwrotowi przez zobowiązanego do alimentacji;
2) świadczeń, wydatków i innych środków finansowych związanych z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, o których mowa w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
3) świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z 11.02.2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2019 r. poz. 2407);
4) świadczeń rodzinnych, o których mowa w ustawie z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 111).
5) świadczenia uzupełniające, o którym mowa w ustawie o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym.
A zatem wskazać należy, że na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają m. in. tzw. program 800+ i świadczenia rodzinne, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (tak: Sąd Okręgowy w Suwałkach w wyroku z dnia 20 sierpnia 2019 r., sygn. akt I C 285/19).
Do którego sądu wnieść pozew o alimenty?
Sądem właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do uzyskania alimentów lub sąd ustalony według właściwości ogólnej, czyli sąd, w obrębie którego miejsce zamieszkania ma osoba pozwana.
Potrzebujesz pomocy w sprawie o alimenty? Chcesz sporządzić pozew o alimenty? Potrzebujesz pomocy w obronie przez zbyt wysokimi alimentami? Skontaktuj się ze mną!
Warto pamiętać, że obowiązek płacenia alimentów na dziecko nie zawsze kończy się wraz z osiągnięciem przez nie pełnoletniości. Alimentacja jest związana z wieloma czynnikami i każda sytuacja wymaga odrębnej analizy. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach rodzinnych, który może udzielić fachowej porady i pomóc w rozwiązaniu ewentualnych sporów między rodzicem a dzieckiem. Doświadczony radca prawny, prawnik rodzinny na pewno pomoże uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat alimentów na dziecko.
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie alimentów na dziecko, obowiązku alimentacyjnego, uchylenia obowiązku alimentacyjnego, w tym przede wszystkim reprezentacji w sprawie o alimenty przed sądem, sporządzania pism procesowych oraz pozwów o alimenty.
Zadzwoń i umów się na poradę prawną 789-145-897!
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: