Zgoda rodzica na wyjazd dziecka

Wakacje już niedługo. Wraz z nimi rozpoczniemy sezon na liczne, różnorodne wyjazdy urlopowe – w góry, nad morze, na kolonie, obozy. Przed nami niezapomniane chwile odpoczynku, a dla dzieci czas zabawy i przerwy od szkoły. Pewnie większość już z Was ma zarezerwowane pobytu w hotelach ośrodkach, wypoczynkowych, a może i nawet wycieczki zagraniczne, a bilety zabookowane. I teraz wyobraź sobie, że informujesz swoją byłą żonę/ byłego męża, czy partnera/partnerkę o swoich planach, ponieważ twój syn, czy córka jedzie z Tobą. A tu nagle… słyszysz: „Ja się nie zgadzam, nie możesz z nim wyjechać. Na pewno nie na tak długo. A poza tym to nie ma ważnego paszportu, i ja się nie zgadzam na wyrobienie nowego”. Myślisz sobie: „Co teraz? Przecież on/ona ma pełną władzę rodzicielską i może się sprzeciwić. Co mogę zrobić?” Jeśli drugi rodzic nie chce podpisać zgody na wyjazd przed notariuszem, ani nie chce wyrazić dobrowolnej zgody na paszport – pozostaje Ci droga sądowa.

 

Co zrobić jeśli rodzic nie zgadza się na wyjazd dziecka za granicę? 

Nie martw się. Jest sposób na to, aby zgodę zamiast Twojej byłej żony/Twojego byłego męża albo byłego partnera i partnerki wyraził sąd. Tak, dobrze czytasz – sąd może wydać zgodę i sprzeciw w tym momencie nie będzie miał znaczenia. A zatem – co zrobić, aby dostać taką zgodę sądu?

 

Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka – zobacz, jak go napisać!

Żeby sąd zajął się Twoją sprawą musisz złożyć odpowiedni wniosek. Będzie to wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach rodziny. Kierujesz go do sądu rejonowego właściwego na miejsce zamieszkania Twoje i dziecka, do wydziału rodzinnego.

 

We wniosku wpisujesz dane Twoje jako rodzica, dane dziecka (imię, nazwisko, adres, pesel) oraz imię , nazwisko ojca dziecka wraz jego adresem. Pamiętaj, aby podać aktualne dane, tak aby sąd mógł doręczyć pismo ojcu. Błędny adres, nieaktualny adres wydłuży postępowanie, a przecież wakacje tuż tuż. Następnie precyzujesz, na co chcesz, aby sąd wyraził zgodę – czyli np. o zgodę na złożenie wniosku o paszport, wyjazd za granicę do… na okres. …. I najważniejsze – uzasadnienie. Opisz w nim, dlaczego chcesz, aby sąd wyraził zgodę, co jest przyczyną odmowy ze strony drugiego rodzica. Załącz dowody – dokumenty, wiadomości, nagrania, które potwierdzą Twoje argumenty. Pamiętaj, aby wnieść wniosek w dwóch egzemplarzach. Nie zapomnij ich własnoręcznie podpisać! Wniosek podlega także opłacie, która musisz uiścić na konto Sądu lub w kasie Sądu. Potwierdzenie dołącz do wniosku.

 

Często w takich sprawcach pojawia się duży konflikt, wiele emocji. Przyznam, że Klienci nie zawsze są w stanie samodzielnie formułować takie wnioski. Jeśli popełnisz jakiś błąd formalny to sąd co do zasady powinien wezwać Cię do jego „poprawienia”. Musisz dołączyć odpowiednie dowody. Pamiętaj, że każdy błąd powoduje wydłużenie czasu, jaki pozostanie sądowi na rozpatrzenie Twojej sprawy. Nie warto ryzykować, że Twoja sprawa nie zostanie odpowiednio szybko rozpoznana, lepiej powierzyć ją prawnikowi zajmującemu się sprawami rodzinnymi. Zyskujesz spokój i pewność – a to bezcenne.

W jakich sytuacjach sąd rozstrzyga o istotnych sprawach dziecka? Kiedy sąd wyraża zgodę?

Pamiętaj, że brak zgody na wyjazd dziecka albo brak zgody rodzica na wyrobienie paszportu to tylko przykładowe sytuacje, gdy skierowanie wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka do sądu będzie rozwiązaniem. Innymi sytuacjami mogą być:

·        zgoda na wybór placówki - żłobka, przedszkola, szkoły,

·        zgoda  wybór kierunku kształcenia dziecka,

·        zgoda na  wybór sposobu leczenia poważnej choroby dziecka.

 

Wszystko także zależy, od tego czy rodzic, który się sprzeciwia ma pełną władzę rodzicielską, czy ograniczoną. Te dwie sytuacje będą się od siebie różniły i będą wymagały odpowiedniej analizy zarówno w zakresie tego, czy taka zgoda w ogóle jest potrzebna, jak i odpowiedniego sformułowania wniosku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.

Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania o ustalenie kontaktów z dziećmi, sposobu realizacji kontaktów z dziećmi, sporządzenia wniosku o uregulowanie kontaktów z dziećmi. Radca prawny reprezentuje rodziców w sprawach o ustalenie kontaktów  dziećmi przed sądem, o ograniczenie kontaktów z dzieckiem i o  zakazanie kontaktów z dzieckiem, a także właśnie w sprawach o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach rodziny.

 

 

 

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług