Jakie naruszenia prawa może zgłaszać sygnalista?
Pozostając w temacie ustawy o ochronie sygnalistów, nie możemy zapominać, że oprócz ustalenia tego, kto musi opracować i wdroży procedurę ochrony sygnalistów (Kto musi wdrożyć procedurę ochrony sygnalistów?), a także kto może być sygnalistą (Kto może być sygnalistą?) również ważnym tematem jest to, co tak naprawdę stanowić będzie naruszenie prawa podlegające zgłoszeniu. Czy może to być mobbing? Czy może to być przestępstwo? Odpowiedź w niniejszym artykule.
Co może zgłosić sygnalista? Zgłoszenie naruszenia prawa przez sygnalistę.
Ustawodawca w art. 3 ustawy o ochronie sygnalistów wskazuje nam, że naruszeniem prawa jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem, lub mające na celu obejście prawa, dotyczące:
1. korupcji;
2. zamówień publicznych;
3. usług, produktów i rynków finansowych;
4. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
5. bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
6. bezpieczeństwa transportu;
7. ochrony środowiska;
8. ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
9. bezpieczeństwa żywności i pasz;
10. zdrowia i dobrostanu zwierząt;
11. zdrowia publicznego;
12. ochrony konsumentów;
13. ochrony prywatności i danych osobowych;
14. bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
15. interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
16. rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
17. konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela — występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt 1-16.
Czy sygnalista może zgłosić jakieś inne naruszenia prawa? Czy można ten katalog rozszerzyć np. o mobbing?
Podmiot prawny może dodatkowo w ramach procedury zgłoszeń wewnętrznych przewidzieć możliwość zgłaszania informacji o naruszeniach dotyczących obowiązujących w tym podmiocie prawnym regulacji wewnętrznych lub standardów etycznych, które zostały ustanowione przez podmiot prawny na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i pozostają z nimi zgodne. A zatem pracodawca może rozszerzyć katalog i dodać zagadnienia związane z procedurami wewnętrznymi i określić, że zgłoszeń można dokonywać także w odniesieniu do mobbingu. W tym przypadku nie będziemy jednak stosować przepisów ustawy o zgłoszeniu zewnętrznym i ujawnieniu publicznym.
Potrzebujesz pomocy w stworzeniu procedury ochrony sygnalistów? Chcesz wprowadzić ją w swojej firmie? Skontaktuj się ze mną!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie stosowania ustawy o sygnalistach, tworzenia procedury ochrony sygnalistów oraz tworzy niezbędne dokumenty do wdrożenia procedur w Twojej firmie.
Umów się na poradę prawną - 789-145 -897 !
Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: