Alimenty na rodziców – od czego zależą i kiedy trzeba je płacić?

Alimenty na rodziców – od czego zależą i kiedy trzeba je płacić?

Jeśli obowiązek uiszczania alimentów kojarzy nam się jedynie z płaceniem określonych kwot na dzieci i pokrywaniem ich potrzeb to powinniśmy również wiedzieć, że obowiązek ten może również spoczywać na dorosłych dzieciach względem ich rodziców.

Obowiązek taki ma swoje źródło w przepisach prawa tzn.  art. 128 k.r.o. zgodnie z którym obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej, a to znaczy, że  w przypadku starszych ludzi obciąża ich dzieci, wnuki, prawnuki itp.  oraz – w dalszej kolejności rodzeństwo. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Kiedy dziecko może być zobowiązane do alimentów?

  • jeśli rodzic znajduje się w niedostatku oraz
  • nie pozostaje w związku małżeńskim ani nie ma zasądzonych alimentów od byłego małżonka lub małżonka w separacji.

Czym jest niedostatek?

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 20 stycznia 2000 r. sygn. akt I CKN 1187/99 pojęcie niedostatku jest względne: „niedostatek występuje nie tylko wtedy, gdy uprawniony do alimentacji nie posiada żadnych środków utrzymania, lecz określa także i taką sytuację materialną osoby uprawnionej, gdy nie może ona w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb.”

Czy każde z dzieci będzie płaciło tyle samo?

Jeśli dzieci jest więcej niż jedno, to nie jest tak że każda z tych osób ma ustaloną jednakową kwotę z góry. Co do zasady, obowiązek rozkłada się na nie wszystkie, ale w częściach, które odpowiadają ich możliwościom zarobkowym i majątkowym. Warto wskazać, że w takich sprawach Sąd analizuje wszystkie okoliczności indywidualnie. Zarówno co do rodzica tzn. w zakresie stopy życiowej, stanu zdrowia, wykształcenie i możliwości podjęcia pracy zarobkowej, jak i co do sytuacji finansowej dziecka. Istotne jest to, że zobowiązany musi posiadać zarobkowo – finansowe możliwości do uiszczania alimentów, dlatego Sąd będzie analizował jego sytuacje indywidualnie, niezależnie od pozostałego rodzeństwa.

Uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego wobec rodzica

Do przesłanek stanowiących podstawę domagania się uchylenia obowiązku alimentacyjnego zaliczyć możemy sytuację, w której:

  • rodzic może dochodzić alimentów od swojego małżonka bądź byłego małżonka,
  • rodzic nie jest w niedostatku
  • możliwości zarobkowe i majątkowe dziecka nie pozwalają na alimentowanie rodzica
  • występuje tzw. niegodność alimentacji – żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Jako przykładowe w orzecznictwie i doktrynie wskazuje się na sytuacje gdy np. rodzic w przeszłości nadużywał władzy rodzicielskiej wobec dziecka, roztrwania swój majątek, doprowadzając się do stanu niedostatku, nadużywał alkoholu.

 

Stan prawny: 10.07.2023 r.

 

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość. Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Zakres usług dostępny jest pod tym likiem - https://agatagasecka.pl/zakres-uslug

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług