Zadośćuczynienie za zerwane więzi rodzinne 2024

Zadośćuczynienie za zerwanie więzi rodzinnych 2024

Zerwanie więzi rodzinnych to bardzo bolesne doświadczenie. Może ono mieć długotrwałe skutki emocjonalne i psychiczne u najbliższych osób. W takich przypadkach, przepisy prawa przewidują możliwość ubiegania się o zadośćuczynienie. W dzisiejszym artykule omówimy, czym jest zadośćuczynienie za zerwane więzi rodzinne, kto może się o nie ubiegać. Najbliżsi członkowie rodziny poszkodowanego w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia ma możliwość wystąpienia z tzw. roszczeniem o zadośćuczynienie za zerwane więzi rodzinne. Taką możliwość wprowadził ustawodawca nowelizacją kodeksu cywilnego z 19.09.2021 r.

Kiedy można domagać się zadośćuczynienia?

Zgodnie z art.  4462  Kodeksu cywilnego  w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny poszkodowanego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Przepis ten stosowany może być z mocą wsteczną, co oznacza, że jego zastosowanie obejmuje także ze zdarzenia, których skutkiem jest niemożność nawiązania lub kontynuowania z poszkodowanym więzi rodzinnej, powstałe przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

Więzi rodzinne jako nowe dobro osobiste

Z uwagi na otwarty katalog dóbr osobistych podlegających ochronie prawnej możliwe było wyodrębnienie dobra osobistego, którego istotą są więzi łączące osoby bliskie. Najczęściej są one opisywane jako więź emocjonalna łącząca osoby bliskie lub więzi rodzinne bądź prawo do życia rodzinnego.

W wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 17.01.2022 r., I ACa 1223/19, LEX nr 3337216.  wskazano, że „Jakkolwiek w orzecznictwie przesądzone zostało, że więź bliskości, powiązana z więzią emocjonalną, stanowi dobro osobiste i przedmiot ochrony jako immanentnie związana z człowieczeństwem, obejmująca psychiczną i fizyczną integralność człowieka, osobista i niezbywalna wartość, której emanacją jest prawo do pozostawania w bliskości z osobami najbliższymi we wszystkich aspektach tej więzi, to jednak nie każde naruszenie dobra osobistego w postaci więzi bliskości uzasadnia jego ochronę, lecz tylko takie, które prowadzi do skutków wyłączających możliwość zachowania bliskości z poszkodowanym.

Czym jest krzywda ?

Krzywdę, której doznają bliscy należy rozumieć jako osobną, niezależną od krzywdy osoby będącej ofiarą wypadku lub innego zdarzenia.

Kto może się ubiegać o zadośćuczynienie za zerwane więzi rodzinnych?

- osobami uprawnionymi są  członkowie najbliższej rodziny (nie tylko małżonkowie, ale także osoby pozostające w związkach partnerskich, także jednopłciowych).

Kiedy można dostać  zadośćuczynienie za zerwane więzi rodzinne?

-musi wystąpić ciężkie i trwałe uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia osoby poszkodowanej – chodzi o szczególnie dotkliwe uszczerbki, powodujące istotne upośledzenie, załamanie stanu zdrowia, brak rokowań na poprawę,

- musi zaistnieć niemożność nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej.

Kiedy występuje brak więzi rodzinnej z poszkodowanym / ofiarą wypadku ?

Poniżej kilka przykładów:

  • rozległe obrażenia ciała poszkodowanego,
  • całkowity rozstrój zdrowia,
  • śpiączka pourazowa,
  • bycie poszkodowanego w tzw. stanie wegetatywnym,
  • gdy np. przez błąd okołoporodowy albo niedotlenienie podczas porodu dziecko jest sparaliżowane, a w konsekwencji nie mówi, nie chodzi

Jakich kwot można się domagać? Ile sąd może przyznać zadośćuczynienia?

Wszystko zależy od okoliczności danej sprawy. Kwoty wahają się od kilu tysięcy złotych, kilkudziesięciu tysięcy złotych, do nawet kilkuset tysięcy złotych. Nie można wskazać jednej, konkretnej kwoty. Przykładowo W wyroku z 17.01.2022 r.,( I ACa 1223/19, LEX nr 3337216) Sądu Apelacyjny  w Krakowie zasądził m.in. zadośćuczynienie w kwocie 780.000,00 zł.

W orzecznictwie wskazuje się, że przy orzekaniu o zadośćuczynieniu sąd bierze pod uwagę:

(…) rozmiar doznanych cierpień fizycznych i psychicznych, wiek poszkodowanego, trwałość następstw zdarzenia czy postawę sprawcy szkody. Podkreślenia także wymaga, że korygowanie przez sąd odwoławczy wysokości zasądzonego zadośćuczynienia uzasadnione jest tylko wówczas, gdy sąd pierwszej instancji przy ustalaniu tejże sumy nie uwzględnił wszystkich istotnych okoliczności mających wpływ na rozmiar krzywdy, ewentualnie przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy jest ono niewspółmiernie nieodpowiednie jako rażąco wygórowane lub rażąco niskie. Przy określaniu wielkości krzywdy mogą być brane pod uwagę, choć jedynie pomocniczo takie okoliczności, jak wskazany w opinii biegłych procent uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego czy sumy zasądzane w innych, analogicznych sprawach. Pierwsza z wymienionych, choć nie ma wprost przełożenia na wysokość zadośćuczynienia, pozwala ustalić, czy stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu jest znaczny czy też nie. Z kolei konfrontacja danego przypadku z innymi może dać orientacyjne wskazówki co do poziomu odpowiedniego zadośćuczynienia.” Wyrok SA w Krakowie z 17.01.2022 r., I ACa 1223/19, LEX nr 3337216.

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu zadośćuczynienia? Skontaktuj się ze mną!

W przypadku zerwania więzi rodzinnych, zadośćuczynienie może być ważnym krokiem w kierunku odzyskania sprawiedliwości i naprawienia poniesionych strat emocjonalnych, pewną rekompensatą za stratę. Zadośćuczynienie za zerwane więzi rodzinne to forma rekompensaty za doznane krzywdy emocjonalne i psychiczne wynikające z utraty bliskiej relacji rodzinnej. Proces dochodzenia swoich praw może być skomplikowany, dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w tego rodzaju sprawach. Pamiętaj, że każda sprawa jest indywidualna i wymaga dokładnego zbadania oraz przygotowania odpowiednich dowodów.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.

Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje  sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie zadośćuczynienia.  Zadzwoń i umów się na spotkanie - 789 145 897 lub umów się online klikając w obrazek poniżej!

 

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródła:

wyrok SA w Krakowie z 17.01.2022 r., I ACa 1223/19, LEX nr 3337216.

ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.).

Z. Gołba Dochodzenie roszczeń przez poszkodowanych w wypadkach drogowych, Wolters Kluwer, Warszawa 2022

Jantowski [w:] Kodeks cywilny. Komentarz, red. M. Balwicka-Szczyrba, A. Sylwestrzak, Warszawa 2022, art. 446(2).

Ciszewski, P. Nazaruk, B. Bajor, A. Bieranowski, D. Bierecki, J. Bocianowska, G. Karaszewski, J. Knabe, J. Mucha-Kujawa, G. Sikorski, B. Sitek, R. Tanajewska [w:] J. Ciszewski, P. Nazaruk, B. Bajor, A. Bieranowski, D. Bierecki, J. Bocianowska, G. Karaszewski, J. Knabe, J. Mucha-Kujawa, G. Sikorski, B. Sitek, R. Tanajewska, Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2022, art. 446(2).

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług