Umowa dostawy
Umowa dostawy jest umową o charakterze konsensualnym, odpłatnym, wzajemnym i zobowiązującym. Regulują ja przepisy kodeksu cywilnego w art. 606-612.
W ramach tej umowy:
-
dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczania częściami albo periodycznie,
-
odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny.
Jak wskazuje J. Mucha-Kujawa [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. J. Ciszewski, P. Nazaruk, LEX/el. 2023, art. 605: rzecz powinna zostać wytworzona przez dostawcę. W literaturze wskazuje się, że umową dostawy nie będzie umowa, której strona nie jest wytwórcą rzeczy, ale jedynie pośrednikiem nabywającym te rzeczy w celu ich sprzedaży odbiorcy (P. Sobolewski [w:] Kodeks cywilny..., t. 3b, red. K. Osajda, Legalis 2020, kom. do art. 605) z jednoczesnym podkreśleniem, że dostawca nie musi wytwarzać rzeczy osobiście i nie musi sam przeprowadzać całej procedury wytwarzania. Dla zachowania charakteru umowy dostawy wystarczy, że dostawca będzie realizował najistotniejsze (biorąc pod uwagę rodzaj wytwarzanych rzeczy) etapy procesu wytwarzania rzeczy (np. zmontowanie silnika z części dostarczonych przez podwykonawców), a mniej istotne etapy wytwarzania rzeczy może powierzyć osobom trzecim (K. Zaradkiewicz [w:] Kodeks cywilny, red. K. Pietrzykowski, t. 2, Legalis 2021, kom. do art. 605). Z kolei niewielkie zmiany, np. polegające na modyfikacji kształtu lub barwy przedmiotu przez dostawcę, nie powinny być kwalifikowane – zdaniem przedstawicieli doktryny – jako wytworzenie rzeczy (K. Zaradkiewicz [w:] Kodeks cywilny, red. K. Pietrzykowski, t. 2, Legalis 2021, kom. do art. 605).
Forma umowy
Umowa dostawy powinna być stwierdzona pismem (art.606 k.c.)
Uprawnienia kontrolne odbiorcy – art. 608 k.c. z tego artykułu można wyprowadzić dwa rodzaje uprawnień dla odbiorcy (uwaga – jeśli jeśli zastrzeżono w umowie!):
- sprawdzenie jakości surowców przez odbiorcę w sytuacji, gdy:
w umowie zastrzeżono, że wytworzenie zamówionych rzeczy ma nastąpić z surowców określonego gatunku lub pochodzenia to dostawca powinien zawiadomić odbiorcę o ich przygotowaniu do produkcji i jest obowiązany zezwolić odbiorcy na sprawdzenie ich jakości.
-sprawdzenie procesu produkcji gdy:
w umowie zastrzeżono, że wytworzenie zamówionych rzeczy ma nastąpić w określony sposób, dostawca jest obowiązany zezwolić odbiorcy na sprawdzenie procesu produkcji.
Jeśli strony w umowie nie wskazały jakości rzeczy mających być przedmiotem dostawy ani nie wynika to z okoliczności zawarcia umowy, dostawca powinien dostarczyć rzeczy średniej jakości (art. 357 k.c.). (J. Mucha-Kujawa [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. J. Ciszewski, P. Nazaruk, LEX/el. 2023, art. 605.)
Obowiązek dostawcy w zakresie jakości surowców i materiałów
Jeżeli surowce lub materiały niezbędne do wykonania przedmiotu dostawy a dostarczane przez odbiorcę są nieprzydatne do prawidłowego wykonania przedmiotu dostawy, dostawca obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym odbiorcę.
Odpowiedzialność dostawcy
Dostawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady fizyczne dostarczonych rzeczy także w tym wypadku, gdy wytworzenie rzeczy nastąpiło w sposób określony przez odbiorcę lub według dostarczonej przez niego dokumentacji technologicznej, chyba że dostawca, mimo zachowania należytej staranności, nie mógł wykryć wadliwości sposobu produkcji lub dokumentacji technologicznej albo że odbiorca, mimo zwrócenia przez dostawcę uwagi na powyższe wadliwości, obstawał przy podanym przez siebie sposobie produkcji lub dokumentacji technologicznej. (art.6069 k.c.)
Odstąpienie od umowy
Jeżeli dostawca opóźnia się z rozpoczęciem wytwarzania przedmiotu dostawy lub poszczególnych jego części tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je dostarczyć w czasie umówionym, odbiorca może nie wyznaczając terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do dostarczenia przedmiotu dostawy.
Czy odbiorca może ingerować w proces wykonywania umowy dostawy?
Jeżeli w toku wytwarzania przedmiotu dostawy okaże się, że dostawca wykonywa ten przedmiot w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, odbiorca może wezwać dostawcę do zmiany sposobu wykonania wyznaczając dostawcy w tym celu odpowiedni termin, a po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu od umowy odstąpić. (art. 611 k.c.)
Inne zastrzeżenia, stosowanie przepisów o umowie sprzedaży
Artykuł 612 k.c. stanowi, że w przedmiotach nieuregulowanych przepisami niniejszego tytułu, do praw i obowiązków dostawcy i odbiorcy stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.
Warto podkreślić, że dodatkowe zastrzeżenia umowne, wykraczające poza obowiązek wytworzenia i dostarczenia rzeczy (umowa dostawy), stanowią w rzeczywistości odrębną umowę (np. o świadczenie usług, wyrok SA w Warszawie z 28.10.2014 r., VI ACa 4/14, LEX nr 1603015).
Dwuletni termin przedawnienia przewidziany dla sprzedaży (art. 554 k.c.) stosuje się do umowy dostawy (wyrok SN z 9.02.2005 r., II CK 423/04, OSNC 2006/1, poz. 12).
Stan prawny: 18.06.2023 r.
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość. Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Zakres usług dostępny jest pod tym likiem - https://agatagasecka.pl/zakres-uslug