Czy rodzic może ubiegać się w sądzie o ograniczenie drugiemu z rodziców władzy rodzicielskiej? W jakiej sytuacji?
Często w naszym życiu dochodzi do sytuacji, gdy rodzice nie żyją i nie mieszkają razem i nie wychowują wspólnie swoich małoletnich dzieci. Jeśli w danym stanie faktycznym wydany został wyrok rozwodowy to sąd kwestie władzy rodzicielskiej uregulował w nim, wskazując czy pozostawia ją obojgu rodzicom, czy też któremuś z nich ogranicza, a nawet czy może zaszły przesłanki do pozbawienia rodzica władzy rodzicielskiej z określonych powodów. Inaczej sytuacja wygląda gdy mamy do czynienia ze związkiem partnerskim. Wtedy najczęściej kwestie władzy rodzicielskiej nie były regulowane orzeczeniem sądu i gdy pojawia się potrzeba wystąpienia z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej pojawia się również pytanie, jakie okoliczności mogą uzasadniać taki wniosek?
Zgodnie z art. 92 k.r.o. dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Zaś stosownie do art. 93§1 – 2 k.r.o. władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd w wyroku ustalającym pochodzenie dziecka może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców. Przepisy art. 107 i art. 109-111 stosuje się odpowiednio.
Art. 107 k.r.o reguluje kwestie ograniczenia władzy rodzicielskiej i bezpośrednio wskazuje tok postępowania w takich sprawach. Wynika bowiem z niego, że jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem.
Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli:
- przedstawili zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
Co w sytuacji braku porozumienia, o którym mowa w § 1?
Sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Sąd może:
- powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia,
- na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.
Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z 1.02.2000 r., III CKN 1148/99, LEX nr 306669, powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej – w trybie art. 107 § 1 k.r.o. – jednemu z rozwiedzionych rodziców następuje według tego, który z nich daje lepszą gwarancję wykonywania pieczy nad małoletnim dzieckiem.
W orzecznictwie i doktrynie wskazuje się na następujące powody mogące w danych okolicznościach faktycznych stanowić podstawę do ograniczenia władzy jednemu z rodziców:
- naruszanie dobra dziecka, np. gdy rodzic nie zajmuje się nim z powodu trudności życiowych, zaniedbuje je, nie dba o to by chodziło do szkoły itp.,
- rodzic opiekuje się dzieckiem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Ważne - przepis art. 107 k.r.o. nie obejmuje rodziców, wobec których orzeczono rozwód, separację lub unieważniono małżeństwo. W takim przypadku rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej dotyczy art. 58 k.r.o. (W. Stojanowska [w:] W. Stojanowska, M. Kosek, Nowelizacja prawa rodzinnego..., s. 247).
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość. Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie alimentów, sporządzania pozwu o alimenty, zniesienie obowiązku alimentacyjnego, podwyższenie alimentów, obniżenie alimentów, a ponadto oferuje reprezentowanie w sprawie o alimenty, zniesienie obowiązku alimentacyjnego, podwyższenie alimentów, obniżenie alimentów przez sądem, a także ograniczenie władzy rodzicielskiej bądź pozbawienie władzy rodzicielskiej.
Zakres usług dostępny jest pod tym likiem - https://agatagasecka.pl/zakres-uslug
#prawnik #prawnikkoszalin #koszalinpelniazycia #radcaprawny #radcaprawnykoszalin #koszalin #radcaprawnywkoszalinie #prawo #pomocprawna #kancelaria #poradyprawne #opinieprawne #analizaumow #rozwod #alimenty #pismaprocesowe #prawospadkowe #umowy #pozew #odwołanie #prawocywilne #usługiprawne #alimenty prawnik Koszalin radca prawny Koszalin prawo Koszalin porady prawne Koszalin umowy Koszalin sporządzanie umów Koszalin analiza umów Koszalin usługi prawne Koszalin alimenty Koszalin pozew o alimenty Koszalin zniesienie obowiązku alimentacyjnego Koszalin podwyższenie alimentów Koszalin obniżenie alimentów Koszalin wyrażenie zgody przez ojca wyrobienie paszportu rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka władza rodzicielska ograniczenie władzy rodzicielskiej pozbawienie władzy rodzicielskiej