Co zrobić, gdy małżonek nie wspomaga finansowo swojej rodziny?

Co zrobić, gdy małżonek marnotrawi wynagrodzenie za pracę i nie wspomaga rodziny?

Jeśli Twój mąż lub żona nie wpiera Cię finansowo, nie partycypuje w kosztach utrzymania rodziny albo co gorsze – marnotrawi zarobione pieniądze, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Musisz wiedzieć, w jaki sposób prawo może pomóc Ci w takiej sytuacji. To może być dobre wyjście, gdy Twój mąż czy żona wydaje pieniądze na używki, alkohol, narkotyki, albo jest uzależniony od hazardu. Ustawodawca w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przewiduje mechanizm mający na celu ochronę małżonka przed niewłaściwym wydatkowaniem wynagrodzenia jednego z małżonków bądź innych przysługujących mu należności.

 

Jak napisać wniosek do sądu o przekazywanie zarobków małżonka drugiemu małżonkowi?

Złożenie wniosku ma na celu to, aby sąd wydał orzeczenie, zgodnie z którym pracodawca zatrudniający jednego z będzie miał obowiązek przekazywania przysługującego zatrudnionemu małżonkowi wynagrodzenia drugiemu współmałżonkowi (art. 28 k.r.o.).

 

Jakie przesłanki muszą wystąpić, aby sąd wydał orzeczenie?

Stosownie do art. 28 k.r.o. warunki, które muszą być spełnione, by sąd wydał rozstrzygnięcie w trybie tego przepisu:

  • 1.      małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu – oznacza to, że małżonkowie nadal prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, czyli mówiąc wprost, dalej ze sobą mieszkają, żyją płacą rachunki, robią zakupy, jedzą wspólne posiłki itp. – istnieje więź gospodarcza między nimi;
  • 2.      jeden z małżonków nie przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodziny, czyli nie finansuje  tych potrzeb. Najczęściej potrzebuje pieniędzy na takie rzeczy jak alkohol, narkotyki, papierosy, hazard lub zakup innych rzeczy np. kolekcjonerskich, hobbystycznych.
  • 3.      ten małżonek wskazany w pkt. 2 otrzymuje należności powtarzające się takie jak wynagrodzenie za pracę wraz z wszelkimi dodatkami, wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło czy zlecenia, emerytura, renta, czynsz dzierżawny.

Warto pamiętać, że sąd nie może zdecydować o takich kwestiach, jak prace sporadyczne, nieregularne np. za dane publikacje.

 

Jak wygląda procedura?

Rozprawa nie zawsze jest konieczna. Jednak przed wydaniem postanowienia sąd musi umożliwić małżonkowi wnioskodawcy złożenie wyjaśnień, chyba że jego wysłuchanie nie jest możliwe lub celowe (art. 565 § 2 k.p.c.). W celu zbadania sytuacji rodzinnej stron sąd przed wydaniem postanowienia może zlecić kuratorowi sądowemu przeprowadzenie wywiadu środowiskowego (art. 5651 k.p.c.). Odpis postanowienia sąd z urzędu przesyła pracodawcy małżonka z wezwaniem. Jest to niezbędne, aby przypadające od nich wynagrodzenie za pracę lub inne należności wypłacali wyłącznie do rąk drugiego uprawnionego małżonka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji, zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.

Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania o przekazywanie zarobków małżonka drugiemu małżonkowi, zaspokajanie potrzeb rodziny, pozew o alimenty, ustalenie kontaktów z dziećmi, sposobu realizacji kontaktów z dziećmi, sporządzenia wniosku o uregulowanie kontaktów z dziećmi. Radca prawny reprezentuje rodziców w sprawach o przekazywanie zarobków małżonka drugiemu małżonkowi, zaspokajanie potrzeb rodziny, pozew o alimenty, ustalenie kontaktów  dziećmi przed sądem, o ograniczenie kontaktów z dzieckiem i o  zakazanie kontaktów z dzieckiem.

 

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Koszalin radca prawny, sprawa rodzinna, wniosek do sądu o przekazywanie zarobków małżonka drugiemu małżonkowi, zaspokajanie potrzeb rodziny, kontakty z dziećmi, alimenty, adwokat od alimentów, adwokat od rozwodów

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług