Wynagrodzenie kosztorysowe i ryczałtowe

Wynagrodzenie w umowie o dzieło – kosztorysowe i ryczałtowe

W Kancelarii podczas analizy umów spotykamy się z różnymi postanowieniami, w tym sposobami na uregulowanie w nich kwestii wynagrodzenia. Klienci w zależności od rodzaju umowy i specyfiki jej przedmiotu decydują się na ustalenie wynagrodzenia kosztorysowego bądź ryczałtowego.

Zgodnie z art.  628 k.c. wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia.

Co jeśli strony że umowa ma charakter nieodpłatny?

 

Jeżeli strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju.

 

A co jeśli w oparciu o powyższą regułę nie uda się ustalić wynagrodzenia?

 

Jeżeli także w ten sposób nie da się ustalić wysokości wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie. Przepisy dotyczące sprzedaży według cen sztywnych, maksymalnych, minimalnych i wynikowych stosuje się odpowiednio.

 

Wynagrodzenie kosztorysowe – art. 629 k.c.

 

Jeżeli strony określiły wynagrodzenie na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów (wynagrodzenie kosztorysowe), a w toku wykonywania dzieła zarządzenie właściwego organu państwowego zmieniło wysokość cen lub stawek obowiązujących dotychczas w obliczeniach kosztorysowych, każda ze stron może żądać odpowiedniej zmiany umówionego wynagrodzenia. Nie dotyczy to jednak należności uiszczonej za materiały lub robociznę przed zmianą cen lub stawek.

 

A zatem jest to wynagrodzenie ustalane na podstawie kosztorysu. Oznacza to, że przy zawieraniu umowy sporządza się wstępne zestawienie kosztów, które są niezbędne do wykonania zamówienia, zazwyczaj stanowi on załącznik do umowy. Zawarte są w nim przykładowo koszty materiału, planowane koszty robocizny. Przy czym przepisy k.c. nie przewidują w jakiej formie kosztorys ma być sporządzony.

 

 

Czy można domagać się podwyższenia wynagrodzenia mimo istnienia kosztorysu?

 

Co do zasady art. 630 k.c. wskazuje, że jeżeli w toku wykonywania dzieła zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac planowanych będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego, a zestawienie sporządził zamawiający, przyjmujący zamówienie może żądać odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia. Jeżeli zestawienie planowanych prac sporządził przyjmujący zamówienie, może on żądać podwyższenia wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności prac dodatkowych. Przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania zgody zamawiającego.

 

Wynagrodzenie ryczałtowe – art. 632 k.c.

 

Jeżeli strony umówiły się o wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac.

 

Wynagrodzenie to określane jest co do zasady w chwili zawierania umowy i nie podlega zmianom nawet wówczas gdy pojawiają się okoliczności, których przyjmujący zamówienie nie przewidział, poza ustawowymi przypadkami.

Czy można żądać zmiany wynagrodzenia?

 

Jest co do zasady taka możliwość. Mówi o tym art. 623 §2 k.c. , w którym czytamy o przesłankach jakie muszą wystąpić, aby było to możliwe. Jeżeli pojawią się okoliczności powodujące istotną zmianę stosunków i nie było możliwości przewidzenia tej zmiany przed zawarciem umowy, w konsekwencji czego wykonanie dzieła w zmienionych warunkach przy utrzymaniu ustalonego uprzednio ryczałtu groziłoby przyjmującemu zamówienie rażącą stratą, przyjmujący zamówienie może dochodzić podwyższenia ryczałtu lub rozwiązania umowy. Przesłanką niezbędną jest istnienie związku przyczynowego pomiędzy zmianą stosunków a zagrożeniem rażącej straty dla przyjmującego zamówienie.

 

Warto wskazać, że na podstawie powyższego artykułu mogą wystąpić różne rodzaje powództwa:

- powództwo o rozwiązanie umowy,

- powództwo o podwyższenie ryczałtu,

- powództwa alternatywnego o podwyższenie ryczałtu (oraz ewentualnie o rozwiązanie umowy).

 

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji bądź chcą dokonać analizy umowy, weryfikacji postanowień umowy, sporządzić umowę zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość. Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Zakres usług dostępny jest pod tym likiem - https://agatagasecka.pl/zakres-uslug

 

#prawnik #prawnikkoszalin #koszalinpelniazycia #radcaprawny #radcaprawnykoszalin #koszalin #radcaprawnywkoszalinie #prawo #pomocprawna #kancelaria #poradyprawne #opinieprawne #analizaumow #rozwod #alimenty #pismaprocesowe #prawospadkowe #umowy #pozew #odwołanie #prawocywilne #usługiprawne #alimenty umowy Koszalin prawnik Koszalin radca prawny Koszalin agata gąsecka radca prawny Koszalin umowa o dzieło sporządzanie umów analiza umów prawnik od umów Koszalin

 

Stan prawny: 16.07.2023 r.

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług