Umowa o dzieło

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło – przedmiot, strony i obowiązki

W codziennej pracy w Kancelarii często spotykam się z analizą i weryfikacją umów różnego typu. Jedną z nich jest umowa o dzieło.

Zgodnie z art. 627 k.c. przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Jest to umowa konsensualna, wzajemna i  odpłatna

Stronami umowy są:

  1. przyjmujący zamówienie
  2. zamawiający

Zgodnie z dominującą linią orzeczniczą za elementy przedmiotowo istotne umowy o dzieło należy uznać określenie dzieła, do którego wykonania zobowiązany jest przyjmujący zamówienie, oraz z uwzględnieniem regulacji art. 628 w zw. z art. 627 k.c., wynagrodzenia, do którego zapłaty zobowiązany jest zamawiający (tak SA w Szczecinie w wyroku z 4.04.2013 r., III AUa 96/13, Legalis).

Doprecyzowując obowiązki stron wskazać należy, że:

obowiązkiem przyjmującego zamówienie jest

  1. wykonanie umówionego dzieła zgodnie z postanowieniami zawartej umowy, posiadaną wiedzą i doświadczeniem, posiadanymi umiejętnościami oraz wszelkimi innymi ustaleniami jakie strony poczyniły
  2. wydanie przedmiotu umowy, czyli dzieła.

obowiązkiem zamawiającego jest:

  1. co do zasady zapłata umówionego wynagrodzenia,
  2. współdziałanie przy wykonywaniu dzieła.

W orzecznictwie wskazuje się, że umowa o dzieło jako umowa rezultatu musi zawierać kryteria, w oparciu o które będzie możliwa weryfikacja jej wykonania. Oznacza to, że wykonujący musi wiedzieć, w oparciu o jakie przesłanki (parametry) dane dzieło ma być wykonane. Przesłanki te muszą mieć charakter cech indywidualnych (wyrok SA w Białymstoku z dnia 4.01.2018 r., III AUa 500/17, LEX nr 2471766).

Forma umowy

Umowa o dzieło zawierana jest w formie dowolnej. Kodeks cywilny nie przewiduje w tym zakresie żadnych ograniczeń. Jednakże w ustawach szczególnych może pojawić się ograniczenie, że umowa powinna być zawarta w formie pisemnej.

Sposób wykonywania dzieła – art. 636 k.c.

 

Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

 

Jeżeli zamawiający sam dostarczył materiału, może on w razie odstąpienia od umowy lub powierzenia wykonania dzieła innej osobie żądać zwrotu materiału i wydania rozpoczętego dzieła.

 

Powyżej cytowany przepis wskazuje jakie uprawnienia daje ustawodawca zamawiającemu w sytuacji, gdy ten stwierdzi, że przyjmujący zamówienie wykonuje je w sposób wadliwy lub niezgody z ustaleniami stron i  postanowieniami umowy. Stanowi też pośrednio uprawnienie dla zmawiającego do samej kontroli procesu wykonywania dzieła. Należy pamiętać o kolejności podejmowanych przez zamawiającego kroków, czyli po pierwsze wezwanie do zmiany sposobu wykonania działa (wskazanie jak ma ten sposób się zmienić) i wyznaczenie terminu do tego. Termin ten musi uwzględniać realną możliwość dokonania zmian, ale także samo wezwanie musi być przekazane w taki sposób, aby przyjmujący zamówienie mógł się z nim zapoznać, a co najważniejsze aby zamawiający miał potwierdzenie wysłania korespondencji i jej obioru przez drugą stronę umowy. Dopiero gdy termin wskazany bezskutecznie upłynie, zamawiający może odstąpić od umowy lub powierzyć jej wykonanie innemu podmiotowi na koszt i ryzyko przyjmującego zamówienie tzw. wykonanie zastępcze.

 

Przedawnienie roszczeń

 

Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.

 

Zgodnie z orzecznictwem:

  • „w granicach swobody kontraktowej strony mogą umownie kształtować zakres odpowiedzialności, kompensacji i rozkład ryzyka ponoszenia skutków niewykonania zobowiązania, jednakże uprawnienia zamawiającego dzieło w związku z jego wadami mają charakter ustawowy (art. 636 k.c.)”

               (wyrok SA w Łodzi z 21.06.2016 r., III AUa 1457/15, LEX nr 2114014).

  • „wykonywanie dzieła „w sposób sprzeczny z umową”, to wykonywanie go w sposób, który zagraża określonemu w umowie rezultatowi, bądź też, jeśli rezultat nie jest zagrożony, w sposób który narusza umowę, ale inaczej niż przez dopuszczenie się opóźnienia lub zwłoki w wykonaniu, gdyż taką sytuację normuje wyczerpująco przepis art. 635 k.c. Przykładem sytuacji „wykonywania dzieła w sposób sprzeczny z umową” jest wykonywanie prac przez osoby trzecie, wbrew zapisanemu w umowie osobistemu wykonaniu dzieła przez przyjmującego zamówienie”

 (wyrok SA w Krakowie z 30.07.2015 r., I ACa 626/15, LEX nr 1842385).

 

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji bądź chcą dokonać analizy umowy, weryfikacji postanowień umowy, sporządzić umowę zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość. Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Zakres usług dostępny jest pod tym likiem - https://agatagasecka.pl/zakres-uslug

 

#prawnik #prawnikkoszalin #koszalinpelniazycia #radcaprawny #radcaprawnykoszalin #koszalin #radcaprawnywkoszalinie #prawo #pomocprawna #kancelaria #poradyprawne #opinieprawne #analizaumow #rozwod #alimenty #pismaprocesowe #prawospadkowe #umowy #pozew #odwołanie #prawocywilne #usługiprawne #alimenty umowy Koszalin prawnik Koszalin radca prawny Koszalin agata gąsecka radca prawny Koszalin umowa o dzieło sporządzanie umów analiza umów prawnik od umów Koszalin

 

Stan prawny: 16.07.2023 r.

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług