Podwykonawca w umowie o roboty budowlane  - kto ponosi odpowiedzialność za zapłatę  należnego mu wynagrodzenia?

Podwykonawca w umowie o roboty budowlane  - kto ponosi odpowiedzialność za zapłatę  należnego mu wynagrodzenia?

 

Regulacja zawarta w kodeksie cywilnym ma na celu wprowadzenie przepisów określających odpowiedzialność inwestora oraz wykonawcy wobec podwykonawcy. I tak, zgodnie z art. 6471 § 1 i 2 k.c. inwestor odpowiada solidarnie z wykonawcą (generalnym wykonawcą) za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonanych przez niego robót budowlanych, których szczegółowy przedmiot został zgłoszony inwestorowi przez wykonawcę lub podwykonawcę przed przystąpieniem do wykonywania tych robót, chyba że w ciągu trzydziestu dni od dnia doręczenia inwestorowi zgłoszenia, inwestor złożył podwykonawcy i wykonawcy sprzeciw wobec wykonywania tych robót przez podwykonawcę.

Zgłoszenie nie jest wymagane, jeżeli inwestor i wykonawca określili w umowie, zawartej w formie pisemnej pod rygorem nieważności, szczegółowy przedmiot robót budowlanych wykonywanych przez oznaczonego podwykonawcę.

 

W jakiej formie zgłosić sprzeciw, a w jakiej dokonać samego zgłoszenia?

Zgłoszenie oraz sprzeciw, wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności (art. 6471 § 4 k.c.)

 

Jaka jest granica odpowiedzialności?

Zgodnie art. 6471 § 3 k.c. górną granicę solidarnej odpowiedzialności inwestora wyznacza wynagrodzenie ustalone w umowie między podwykonawcą a wykonawcą, chyba że ta wysokość przekracza wysokość wynagrodzenia należnego wykonawcy za roboty budowlane, których szczegółowy przedmiot wynika odpowiednio ze zgłoszenia albo z umowy, o których mowa w § 1 albo 2.

 

Czy zgoda inwestora zastępczego na zawarcie umowy o podwykonawstwo powoduje solidarną inwestora bezpośredniego przewidzianą w art. 6471 § 2 k.c.?

W wyroku Sądu Najwyższego z 9.11.2016 r. wskazano, że:, „Jeżeli w umowie o zastępstwo inwestycyjne ustalono, że inwestor zastępczy działa w imieniu i na rzecz inwestora bezpośredniego i objęto zakresem zadań inwestora zastępczego udzielanie zgody wykonawcy na zawarcie umowy z podwykonawcą (art. 6471 § 2 k.c.), zgoda inwestora zastępczego powoduje odpowiedzialność inwestora bezpośredniego przewidzianą w art. 6471 § 5 k.c.” (II CSK 118/16, OSNC 2017/7–8, poz. 88).

 

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość. Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie sporządzania umów o roboty budowlane, analizy umów o roboty bądź reprezentacji w sprawach o zapłatę kar umownych bądź należnego wynagrodzenia dla wykonawcy bądź podwykonawcy.

 

Konsultacja

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług