Na jakiej podstawie mogę domagać się zadośćuczynienia, jeśli uczestniczyłem w wypadku komunikacyjnym?

Na jakiej podstawie mogę domagać się zadośćuczynienia, jeśli uczestniczyłem w wypadku komunikacyjnym?

Uczestnictwo w wypadku komunikacyjnym jest zazwyczaj traumatycznym przeżyciem. Ma wpływ na nasze dalsze życie, ponieważ zwykle niesie  za sobą fizyczne i emocjonalne cierpienie, ale  co istotne także może prowadzić do pojawienia się trudności finansowych. W takich sytuacjach warto zrozumieć swoje prawa i wiedzieć, jak domagać się zadośćuczynienia i odszkodowania, które może pomóc w pokryciu kosztów leczenia, naprawy pojazdu oraz rekompensować straty moralne i inne niedogodności związane z wypadkiem.

Podstawą prawną tego żądania jest art. 445 § 1 k.c., który mówi, że w razie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Przepis powyższy stosuje się również w wypadku pozbawienia wolności oraz w wypadku skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu.

 A zatem wyróżniamy roszczenia o zadośćuczynienie:

  • za krzywdę będącą następstwem uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia (§ 1);
  • za krzywdę będącą następstwem pozbawienia wolności oraz skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu (§ 2).
  •  

Odpowiednia suma, czyli jaka?

Podkreślić należy, że wysokość zadośćuczynienia zależy od okoliczności danej sprawy. W orzecznictwie (wyrok SN z 12.09.2002 r. IV CKN 1266/00, LEX nr 80272; wyrok SN z 26.11.2009 r., III CSK 62/09, LEX nr 738354; uzasadnienie wyroku SN z 16.04.2015 r., I CSK 434/14, LEX nr 1712803; zob. także A. Szpunar, Zadośćuczynienie za szkodę..., s. 180–181; zob. szerzej także J. Matys, Model zadośćuczynienia pieniężnego z tytułu szkody niemajątkowej, Warszawa 2009, s. 258–304) wskazuje się na szereg okoliczności jakie bierze pod uwagę w tego typu sprawach i są to:

  • rodzaj, charakter, długotrwałość cierpień fizycznych i ujemnych doznań psychicznych, a także ich nasilenie,
  • ich intensywność,
  • okres leczenia/rehabilitacji, czas trwania, ilość operacji,
  • nieodwracalność skutków zdrowotnych,
  • stopień i trwałość doznanego kalectwa i związana z nim utrata perspektyw na przyszłość,
  • stopień winy sprawcy,
  • postawę odpowiedzialnego za spowodowanie szkody, jego zachowanie względem pokrzywdzonego,
  • perspektywy i rokowania na przyszłość,
  • wpływ doznanych urazów na życie poszkodowanego w odniesieniu do stanu sprzed wypadku
  • wiek poszkodowanego.

 

Warto zapamiętać również, że zadośćuczynienie nie może stanowić zapłaty symbolicznej – tj. powinno przedstawiać odczuwalną wartość ekonomiczną (tak m. in. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2001 r., sygn. akt: III CKN 427/00, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 2004 r., sygn. akt: I CK 131/03).

Czy to roszczenie o zadośćuczynienie przechodzi na spadkobierców osoby poszkodowanej?

Odpowiedź jest twierdząca, ale tylko wtedy, gdy zostało uznane na piśmie przez zobowiązanego do naprawienia szkody albo gdy powództwo zostało wytoczone za życia poszkodowanego. W rezultacie roszczenie o zadośćuczynienie (art. 445 § 1 i 2) jako mające charakter osobisty, związany z osobą uprawnionego, co do zasady nie wchodzi do spadku po nim (art. 922 k.c.)

 

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.

Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie odszkodowań, dochodzenia roszczeń przed sądem, sporządzania pozwów o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia.

Proszę pamiętać, że w przypadku odmownej decyzji w zakresie zwrotu danych kosztów bądź w zakresie wypłaty lub zaniżenia odszkodowania mogą Państwo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, następnie skierować sprawę do sądu. Jeśli zastanawiają się Państwo jak uzyskać odszkodowanie w pełnej wysokości zapraszam do kontaktu.

Wypadek komunikacyjny dla każdej osoby poszkodowanej   zawsze traumatyczne przeżycie. Skutki jakie ze sobą niesie mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie na wielu płaszczyznach. Dlatego tak ważna jest wiedza o swoich prawach oraz o działaniach, które mogą pomóc w uzyskaniu zadośćuczynienia i odszkodowania, które pomoże Ci wrócić do normalnego życia. Pamiętaj, że każdy przypadek wypadku komunikacyjnego jest inny, dlatego też zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, który może dostosować strategię do Twoich indywidualnych potrzeb i okoliczności.

 

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług