Jak udokumentować koszty utrzymania w sprawie o alimenty?

Jak udokumentować koszty utrzymania osoby uprawnionej do alimentacji?

Jeśli jesteśmy zdecydowani na skierowanie sprawy do sądu w celu uzyskania alimentów to musimy się do tego odpowiednio przygotować. Oznacza to, że nie wystarczy wskazać danych osoby uprawnionej i zobowiązanej do alimentacji, kwoty żądanego roszczenia, ale także należałoby uzasadnić i udowodnić ponoszone przez nas wydatki, które wskazujemy w treści pozwu bądź odpowiedzi na pozew lub innego pisma procesowego jako wynikające z usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej do alimentów.

W tej sytuacji najczęstszym dowodem jest dowód z dokumentu. Zatem można udokumentować koszty utrzymania uprawnionego za pomocą:

1) faktur;

2) potwierdzeń przelewów;

3) dowodów wpłaty;

4) zaświadczeń;

5) dokumentacji medycznej;

6) orzeczeń o niepełnosprawności.

Istotne jest to aby z ww. dokumentów wynikało kto i na co wydał określone tam środki pieniężne, a  w konsekwencji, że zostały one przeznaczone na konkretne, uzasadnione potrzeby osoby uprawnionej do alimentów.

 

Oczywiście w tym momencie pojawia się zazwyczaj pytanie: czy paragony mogą stanowić dowód na to, że dany koszt został przez nas poniesiony?

Co do zasady, przedłożyć do sądu możemy taki dowód. Żaden przepis prawa nam tego nie zabrania. Jednakże z punktu widzenia mocy dowodowej i skuteczności jest on raczej mało przydatny, ponieważ najczęściej na takim paragonie nie jest wskazane imiennie kto poniósł dany koszt.

 

Jak wskazuje Joanna Hetman-Krajewska w swojej książce “Alimenty. Jak dochodzić, jak się bronić? Poradnik praktyczny“: zgodnie z utrwalonym orzecznictwem paragony nie mogą stanowić dowodu z dokumentów urzędowych ani dowodu z dokumentów prywatnych, o których mowa w art. 244 § 1 i art. 245 k.p.c. Stanowisko takie jest utrwalone w orzecznictwie sądowym (wyrok SN z 2.04.2008 r., III CSK 299/07, LEX nr 393875; wyrok SO w Krakowie z 14.01.2014 r., XI 1Ca 547/13, LEX nr 1895131; wyrok SR w Wysokiem Mazowieckiem z 20.10.2015 r., III RC 25/15, LEX nr 2150162). Dzieje się tak dlatego, że paragony nie są rachunkami imiennymi i tak naprawdę nie wiadomo, kto poniósł koszty zakupów na nich uwidocznionych. Ponadto wskazują na jednostkowe i z określonego czasu wydatki, co nie czyni dowodu na stałe ponoszenie takich kosztów. W szczególnych przypadkach sądy potrafią jednak takie dokumenty uwzględnić – stanie się tak wówczas, gdy uwidocznione na paragonach wydatki są na tyle zindywidualizowane, że nie ulega wątpliwości, iż zostały poniesione przez stronę (np. zakup wózka dla dziecka czy innych akcesoriów niemowlęcych) albo dotyczą podstawowych codziennych wydatków na artykuły konsumpcyjne (artykuły spożywcze, środki czystości itp.), a wykazywana paragonami ich ilość nie jest nadmierna (wyrok SN z 12.03.2010 r., II PK 272/09, LEX nr 622203; wyrok SO we Wrocławiu z 29.06.2016 r., XIII Ca 95/16, LEX nr 2076955; wyrok SR w Trzebnicy z 16.09.2014 r., VII RC 71/14, LEX nr 1913316).

 

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość. Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie alimentów, sporządzania pozwu o alimenty, zniesienie obowiązku alimentacyjnego, podwyższenie alimentów, obniżenie alimentów, a ponadto oferuje reprezentowanie w sprawie o alimenty, zniesienie obowiązku alimentacyjnego, podwyższenie alimentów, obniżenie alimentów przez sądem.

Zakres usług dostępny jest pod tym likiem - https://agatagasecka.pl/zakres-uslug

 

#prawnik #prawnikkoszalin #koszalinpelniazycia #radcaprawny #radcaprawnykoszalin #koszalin #radcaprawnywkoszalinie #prawo #pomocprawna #kancelaria #poradyprawne #opinieprawne #analizaumow #rozwod #alimenty #pismaprocesowe #prawospadkowe #umowy #pozew #odwołanie #prawocywilne #usługiprawne #alimenty prawnik Koszalin radca prawny Koszalin prawo Koszalin porady prawne Koszalin umowy Koszalin sporządzanie umów Koszalin analiza umów Koszalin usługi prawne Koszalin alimenty Koszalin pozew o alimenty Koszalin zniesienie obowiązku alimentacyjnego Koszalin podwyższenie alimentów  Koszalin obniżenie alimentów Koszalin alimenty rozwód Koszalin Kancelaria rozwodowa Koszalin alimenty na dziecko alimenty na żonę alimenty na męża Koszalin

 

 

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług