Czym jest separacja?

Wszystko, co musisz wiedzieć o separacji – prawnik radzi

W dzisiejszym artykule chciałabym przybliżyć pojęcie separacji i wyjaśnić jak należy je rozumieć w sensie prawnym. Oczywiście powszechnie wiadomo, że  separacja jest sposobem na rozdzielenie małżonków, jeszcze bez orzekania rozwodu. Jest to często wybierane rozwiązanie w sytuacjach, gdy małżonkowie chcą przepracować swoje problemy, trudności i przejść przez okres rozłąki, ale nie są jeszcze gotowi do trwałego zakończenia swojego małżeństwa i skierowanie sprawy do sądu.

Czym jest separacja?

Należy odróżnić separację faktyczną od tej formalnej. W przypadku pierwszej z nich małżonkowie sami postanawiają o czasowym rozstaniu oraz o sposobie w jaki będą funkcjonować przez ten okres (kwestie związane ze wspólnym mieszkaniem, regulowaniem zobowiązań, brakiem kontaktu itp.) Co do drugiej, kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje instytucje separacji, wprowadzając jednocześnie przesłanki umożliwiające jej orzeczenie.

Pozytywne przesłanki:

  • istnienie zupełnego rozkładu pożycia oraz
  • w sytuacji przewidzianej w art. 611 3 k.r.o. – „zgodne żądanie małżonków”

Negatywne przesłanki:

  1. sprzeczność orzeczenia separacji z dobrem wspólnych małoletnich dzieci małżonków
  2. sprzeczność orzeczenia separacji z zasadami współżycia społecznego z przyczyn innych niż wzgląd na dobro małoletnich wspólnych dzieci małżonków.

Zgodnie z art. 611 § 2 k.r.o w razie istnienia chociażby jednej przesłanki negatywnej orzeczenie separacji jest niedopuszczalne.

 

W jakim postępowaniu sąd orzeka separacje? A w jakim rozstrzyga o jej zniesieniu?

Wskazać należy, że w zależności od przesłanek materialnoprawnych żądanie orzeczenia separacji rozpoznawane jest bądź w trybie procesowym, bądź w trybie nieprocesowym. Zniesienie separacji następuje zawsze w postępowaniu nieprocesowym.

 

 Kiedy mamy do czynienia z tzw. separacją sporną rozstrzyganą w procesie?

  • jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci albo nie mają takich dzieci,
  • występuje brak zgodnego żądania obojga małżonków orzeczenia separacji.

Natomiast jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci i zgodnie wnoszą o orzeczenie separacji, to zastosowanie ma tryb postępowania nieprocesowego.

 

Kto może wystąpić do sądu z żądaniem orzeczenia separacji?

Jeden z małżonków lub oboje małżonkowie. Prokurator i Rzecznik Praw Obywatelskich mogą natomiast wstąpić do już toczącego się postępowania.

 

Separacja jest procesem, który niewątpliwie może dać małżonkom czas i przestrzeń do zastanowienia się nad przyszłością ich związku. Separacja stanowi sposób na spokojne przemyślenie swoich spraw i zastanowienie się nad sensem, istotą bycia w związku małżeńskim. Jest to zazwyczaj trudna decyzja, związana z wieloma emocjami. Dlatego właśnie tak ważne jest skonsultowanie się z prawnikiem, który wyjaśni procedury i zawiłości prawne, które warto wziąć pod uwagę kierując sprawę do sądu. Jeśli rozważają Państwo separację, zalecam skonsultowanie się z doświadczonym prawnikiem rodzinnym, który będzie mógł udzielić niezbędnej pomocy i wsparcia w trakcie tego procesu.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej bądź mają problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.

Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania rozwodowego, separacji, podziału majątku,separacji,ustalenia rozdzielności majątkowej, alimentów na byłego małżonka czy zaspokajania potrzeb rodziny.

 

 

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług