Czy mogę zobowiązać spadkobiercę żeby przekazał danej osobie po mojej śmierci określoną rzecz ? Sprawdź, czym jest zapis

Czy mogę zobowiązać spadkobiercę żeby przekazał danej osobie po mojej śmierci określoną rzecz ?

 

Tak, jest to możliwe. Aby to zrobić  należy posłużyć się tzw. zapisem zwykłym.  Ale na czym to dokładnie polega?

Taki zapis jest rodzajem rozrządzenia testamentowego, poprzez które spadkodawca zobowiązuje spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby. Spadkodawca zapisem zwykłym może także obciążyć zapisobiercę; mamy wówczas do czynienia z tzw. dalszym zapisem (art. 968 k.c.)

 

Co może być przedmiotem takiego zapisu?

Spadkodawca może  nałożyć na obciążonego zapisem obowiązek:

  • przeniesienia na zapisobiercę własności określonej rzeczy,  
  • ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego (np. służebności osobistej mieszkania)
  • przeniesienia takiego prawa na zapisobiercę (np. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu)
  • wypłacenia zapisobiercy określonej sumy pieniężnej, przy czym suma ta może być określona kwotowo jako równowartość na przykład części nieruchomości bądź jako ułamek wartości udziału spadkowego, wartość ułamkowa spadku lub składnika spadku,
  • obowiązek płacenia świadczenia typu rentowego (przyszłych, powtarzających się świadczeń pieniężnych)
  • wykonania określonej usługi,
  • dokonania przelewu wierzytelności itp.

 

Czy zawsze potrzebny będzie taki zapis?

Otóż nie. Jeżeli spadkodawca nie powołał jednej lub kilku osób do spadku po sobie, lecz przeznaczył w testamencie określonej osobie poszczególne przedmioty majątkowe, to jeżeli przedmioty te wyczerpują cały spadek, osoba ta dziedziczy spadek jako spadkobierca testamentowy (art. 961 k.c.); 

Jednak jeśli natomiast przedmioty te NIE wyczerpują prawie całego spadku, to spadek dziedziczyć będą spadkobiercy ustawowi, którzy będą zobowiązani do wykonania zapisu.

 

Jak ocenić czy przedmioty majątkowe wyczerpują cały spadek?

Dla dokonania na tle art. 961 k.c. oceny, czy przeznaczone w testamencie oznaczonej osobie poszczególne przedmioty majątkowe wyczerpują prawie cały spadek, należy brać pod uwagę jedynie przedmioty należące do spadkodawcy w chwili sporządzenia testamentu, chyba że z treści tego testamentu wynika co innego.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej bądź masz problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie. Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.

Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Twoją sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania. Radca prawny Agata Gąsecka udziela porad prawnych w zakresie postępowania spadkowego,, stwierdzenia nabycia spadku, działu spadku, spraw o zapłatę zachowku.

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług