Wezwanie do zapłaty – co powinno zawierać?

Nawiązując do poprzedniego wpisu - Nieuczciwy kontrahent - jak z nim walczyć?- dzisiaj kilka wskazówek na temat tego co powinno zawierać wezwanie do zapłaty. Jeśli mamy problem z kontrahentem, który nie chce nam zapłacić za wykonaną usługę, dzieło, zlecone prace itp., sprawdziliśmy zawartą umowę i podjęliśmy próby skontaktowania się z nim, ale nie przyniosło to rezultatów to pozostaje nam jeszcze skierowanie do niego oficjalnego wezwania do zapłaty, przed skierowaniem sprawy na drogę sądową.

 

Wezwanie do zapłaty jest powszechnie stosowanym narzędziem w procesie windykacji długów. Można powiedzieć, że jest już formalnym pismem wysyłanym przez wierzyciela do dłużnika, w którym żąda się uregulowania zaległego długu w określonym terminie. W tym artykule omówimy, czym dokładnie jest wezwanie do zapłaty, co powinno zawierać wezwanie do zapłaty.

Co powinno zawierać takie wezwanie do zapłaty?

Przede wszystkim:

  1. datę, miejscowość
  2. określenie naszego kontrahenta – nazwa, dane adresowe
  3. określenie naszego roszczenia – to znaczy ile i z jakiego tytułu jest nam winien (w tym także określenie roszczenia w zakresie odsetek – od kiedy je naliczamy i w jakiej wysokości)
  4. określenie terminu w jakim ma zapłacić
  5. określenie sposobu w jaki ma być dokonana płatność

 

Moja rada – to wezwanie najlepiej wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru na adres widniejący w umowie ( w przypadku osoby fizycznej) bądź na adres  wskazany w odpowiednim rejestrze – CEIDG bądź w KRS.

 

Czy jeśli dłużnik otrzyma wezwanie do zapłaty może je zignorować?

Nie radzę tego robić, jeśli nie jesteśmy pewni, że dług wskazany w wezwaniu jest na pewno przedawniony albo nienależny  ( i mamy na to dowody). Ignorowanie wezwania do zapłaty może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych dla dłużnika. Wierzyciel może wówczas podjąć dalsze kroki prawne i  skierować sprawy do sądu . Nie można także zapominać, że  zaległe płatności mogą generować odsetki lub inne koszty, co zwiększa całkowitą kwotę długu.

Na koniec - bardzo ważne ! Należy pamiętać, że wezwanie do zapłaty to istotne narzędzie w procesie windykacji długów, które może mieć poważne konsekwencje prawne dla dłużnika. Ważna jest odpowiednia reakcja  i podjęcie działania w celu uregulowania zaległego zadłużenia. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy prawnika, który doradzi i wesprze w procesie rozwiązywania problemów finansowych.

 

Jeśli chcą Państwo uzyskać pomoc prawną w zakresie walki z nieuczciwym kontrahentem, zawartej umowy, braku zapłaty wynagrodzenia za wykonaną usługę, braku zapłaty za wykonane dzieło czy zlecone prace, bądź mają inny problem prawny, który wymaga konsultacji zapraszam do Kancelarii w Koszalinie.

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka w Koszalinie świadczy usługi stacjonarnie w siedzibie firmy w Koszalinie, a po wcześniejszym opłaceniu zlecenia także online - e-mailowo, telefonicznie bądź za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość. Radca prawny Agata Gąsecka przeanalizuje Państwa sprawę i udzieli porady prawnej, a także wskaże dalsze kroki prawne i możliwości działania.

Konsultacje

Materiał ma charakter edukacyjny i nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania indywidualne porady prawnej i analizy sprawy należy umówić się na konsultacje pod numerem telefonu: 789-145-897 bądź e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 

 

 

Dane kontaktowe

Kancelaria Radcy Prawnego Agata Gąsecka

ul. Waryńskiego 12/1, 75-541 Koszalin

+48 789 145 897

kancelaria@agatagasecka.pl

Dane kancelarii

numer rachunku bankowego:
19 1140 2004 0000 3902 8171 8814
NIP: 4990687735

Zakres usług